A nyitóképen két fajuk is van, a kisebbet kiemeltem, aminek spórái láthatók a második felvételen. Nagy meglepetés volt, hogy a kicsi susulykának mekkora dudoros spórái vannak! Hogy összezavarják a gombászt, nagyon soknak sima falú spórái vannak. Az egyik legdudorosabb a csillagspórás I. asterospora. Szintén él Kétkörösközben. Az apróságról nincs pontos faj határozásom, gombászt próbáló feladat az azonosításuk. Hazánkban is több mint 100 megtalálható a világszerte mintegy 1400 fajt számláló nemzetségből! Izgalmas társaság, de hasgombász szempontból egy fontos, hogy biztosan elkülönítsd az ehető gombáktól. Ezért kedvcsinálónak egy könnyen felismerhető fajjal kezdek, ami hálás fotótéma is.
A lila susulyka I. lilacina pont olyan, ahogy a fotómon látod. Kicsike, 1-3 cm átmérőjű kalapkáit színük miatt könnyű észrevenni. Ráadásnak egészen sok, 20-30 termőtest is lehet pár lépésnyi területen. Felületesen ránézve a retekszagú kígyógombára Mycena pura hasonlít, de a lemezeinek színe egyből leleplezi. A bejegyzés utolsó képén láthatod a jellegzetes susulyka lemezeket. Spóraporuk dohánybarna színű. A lemezél gyakran fehéres. A kígyógombáknak a fehéres spóraporuk miatt világos színűek maradnak a lemezeik. Egyébként a két nemzetség egyben közös, hogy nincs ehető fajuk. A lila susulyka sem ehető, sőt mérgező, de kellemetlen szaga eleve nem csábít a gyűjtésére.
A téglavörös susulyka I. erubescens jelentősen nagyobb méretű mint a lila. Ez látszik a vaskosabb tönkjén is. Kalapátmérője 8-12 centi is lehet. Fiatalon az egyik legszebb gomba. Ezen fotóján jól tanulmányozható a susulykák kalapbőrének jellegzetes vonása, a szálazottság. A másik fontos tulajdonságuk a kalapjuk púpja, lásd a többinél. A kalapszél gyakran behasad, ami már megkezdődött a téglavörösnél. Bár a legtöbb susulykának igen fura szaga van, hidd el, fel fog tűnni, amint megszagolsz egyet, de a téglavörösnek fiatalon kellemes, édeskés illata van. Később lesz kellemetlen szaga. Nagyobb mérete, guszta megjelenése, jó illata miatt felkeltheti a gyanútlan kezdő gombász figyelmét. Azonban húsának vörösödése, susulyka formája, az érő termőtest lemezeinek barna színe segíti a felismerését. Nem szabad kosárba tenni, súlyosan mérgező.
A kerti susulyka I. rimosa közepes méretű, 2-8 cm kalapátmérőjű, az egyik leggyakoribb susulyka. Városi parkokban is közönséges. Természetesen fák alatt terem, hiszen rokonaihoz hasonlóan azokkal társul. Azonban a fáktól 10-20 méterre is teremhet, akár fű között. Ilyenkor javasolt felnézni, hogy merre is áll a fapartnere. Ott lesz az. Nem réti gomba. Szerencsére egyértelműen mutatja a susulykás jegyeket, púpos kalap, szálazott kalapbőr, behasadozó kalapszél, szokatlan szag (sperma), olívbarna lemezek, amik a fiatal gombánál fakósárgák.
A borvörös susulyka I. adaequata az egyetlen olyan faj a nemzetségéből, aminél egyes szakirodalmak megemlítik az ehetőséget. Én viszont egyáltalán nem ajánlom a kóstolgatását! Eszedbe ne jusson gyűjteni! Én is kizárólag fotózom, mert egyébként mutatósak a termőtestei, amik közepes méretűek, 4-10 cm kalapátmérőjűek. Esetében kimondottan látványos a susulykás kalapbőr szálazottság, a púpja is jól látható. Lemezei fiatalon agyagbarnák, később borvörösre színeződnek. A húsa is vörösödik.
A pikkelyes susulyka I. squamata hasonlít a kertire, de a fotómon pont sikerült megörökítenem a névadó tulajdonságát, a kalap közepén lévő sötétebb pikkelyeket. Élőhelyük átfedi egymást, mindkettővel találkozhatsz ugyanabban az ültetvényben járva. Bár egyéni megfigyelés alapján a pikkelyes jobban kedveli a nyárfásokat, ott egészen nagy tömegben képes teremni. Valamivel kisebb mint a kerti, 3-6 cm kalapátmérőjű. Nincs kifejezett szaga. Enyhén mérgező, így azonosítása után jobb a helyén hagyni.
***
Az utolsó képen susulyka és galambgomba lemezei láthatók. Két külön rendbe tartoznak, egyik kalaposgomba-alkatú, a másik galambgomba-alkatú, de mindkettő termőrétege lemezeken van. Azonban a galambgomba lemezei legtöbbször, ha végighúzod rajtuk az ujjadat peregve törnek szét. Csak néhány fajuknak rugalmas, ami határozásukat könnyítő tulajdonság. Húsuk is egyedi, a levegővel töltött gömbszerű sejtek miatt pattanva törő. A kalaposgombák húsa vizenyősebb, puhább, rugalmasabb, és jellegzetes szaga lehet. Galambgombáknál nem szoktam igazán illatot érezni. Az előbbi csoportba tartoznak a legismertebb gombák, gondolj csak a csiperkékre, őzlábgombákra, pereszkékre, pöfetegekre stb. Azonban a galambgombákat kedvelik a kezdő gombászok, mert náluk nem kell tartani a gombamérgezéstől. Ha már biztosan elkülönítik a galócákat tőlük.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése