Micsoda csacsiságokon tudom felbosszantani magam! A mai marhaság, amitől idegállapotba kerültem: a „jobbos–balos” megosztás a magyar politikai mezőben. Ez úgy, ahogy van, egy hazug narratíva része. Aki egy kicsit is érti, milyen globális rendszerben élünk, csak legyint erre az egyszerűsített ideológiai gumicsontként rágcsált mételyre.
Huh, ingerült lettem. A gondolataim lázasan futkosnak, egymásba rohannak, és közben ég az elefántcsonttornyom. Kimelegedtem.
Na, szóval, édes kis pofáim: ismét tövig beszopjátok a hazug narratívát, azaz a színjátékot, és szédülten meneteltek a végzetetek felé. De mégis — miféle globális rendszerben élünk? Mi uralja valójában az életünket? Mitől függ az, hogy hogyan élünk?
Épp egy Dózsa Györgyről szóló történelmi munkát olvasok, és szöget ütött a fejembe az akkori nemesség–parasztság ellentéte. Azaz az erőszakkal „védelmi pénzt” szedő gazemberek és a földhöz valóban értő, azt kemény munkával megművelő szakemberek szembenállása.
Térjünk vissza ehhez a nevetséges „jobbos–balos” felosztáshoz. Miről is van itt szó? Mit fed el?
A hajdani nemes–paraszt kettős helyébe idővel a tőkés–munkás páros került. És hogy hol van a papság, a polgárság? Jó kérdés. Most ne firtassuk. Ezek a társadalmi rétegek már rég elveszítették szerepüket a mai világrendben.
A jelenünket az ipar, a technológia és a határokon átnyúló tőke uralja. Ezeket a sorokat egy laptopon írom, az online térben osztom meg a gondolataimat egy világcég felületén. Ez a cég annyi adatomat nyelte már be, hogy gyóntatóm is lehetne. Ja, és időnként a blogomat algoritmusok szűrik meg — azaz egyre inkább gépek szállják meg azt a technológiai csodát, amely valaha az emberek egymásra találását ígérte. (Az adathalászat külön iparág lett, ahol a tartalomkészítők a kishalak és balekok.)
A lényeg, hogy a politika vásári komédiává silányodott. Sóhaj.
Egy mellékes kitekintés: végigfutott az emlékezetemen, hogy balos és jobbos kormányok egyaránt lelkesen kiszolgálták a külföldi tőkét. Igaz, „baráti” németeknek eladni magunkat nem is volt olyan rossz biznisz. Azt hiszem, megöl a szarkazmusom. Aztán jött ez a narancsrezsim, ami saját védelmében inkább keletre nyitott — és mostanra kínai gyarmat is vagyunk. Micsoda szédítő előrelépés! Nem folytatom.
Közben a negyedik ipari forradalom nemcsak ránk rúgta az ajtót, hanem vitte a falat is — és mostanra szétzilálja emberségünket. Bár ez a buli addig tart, amíg kitartanak a fosszilis energiahordozó-készleteink. Energia nélkül nem lesz robotcseléd, hanem újra az ember, vagy valami más barom lesz a leghasznosabb „gép”.
Kissé eltértem a témától. Előrerohantam az időben, holott a jelenhez vagyok kötve.
Szóval… ki fizeti a bulit? Kinek dolgozol? Kinek dolgozik Orbán Viktor? De mondhatnám bármelyik politikust. Jaj, ne gyere nekem a képviseleti demokráciával, mert körberöhöglek. Színjáték.
Az igazság az, hogy ha holnap megszűnne az ipar — és vele az energiatermelés —, egy héten belül lángolnának a városok, és teljes lenne a káosz.
Az ipar, a technológia és a globális tőke: ez a triumvirátus ural minket. Egy olyan rendszert hoztunk létre a saját kényelmünk érdekében, amely mára kiszorít minket a saját világunkból. Komolyan gondolkozz el azon, mennyi beleszólásod van az életedbe!
Először a halálfélelemmel kell szembenézned, aztán a befizetetlen számláiddal, a hiteleddel és az adóddal. Ja, de menjél csak szavazni, mert a képviseleti demokrácia vezet el az üdvösséghez — és a haza felvirágzik. A német–kínai gyarmat.
Dühös vagyok. A dühöm az elkeseredésemből fakad, mert ennek az írásomnak sem lesz semmiféle hatása. Teljesen hiábavalóan tékozlom az erőforrásokat (és etetem az átkozott adathalász botokat). Az ember már nem ura az életének, soha nem is volt az. Hazug narratívák bolondjai vagyunk, míg a valóság kemény talajába nem ütközünk. Jelentéktelenségem biztos tudatában térek nyugovóra. Utánam a sötétség.
Ha a világpolitikai játszmát rétegekre bontjuk, a magyar autokrata, Orbán Viktor valóban egy sajátos szerepet tölt be: opportunista szerencsejátékosként próbál lavírozni a nagyhatalmi konfliktusok között, miközben a saját hatalmát építi és betonozza be, totálisan figyelmen kívül hagyva, de azokra hivatkozva, a magyar nemzet érdekeit.
Hogyan látom a jelenkori emberi "színjátékot" avagy túlélési küzdelmet, sorstragédiát stb.
1. Globális szint – USA vs. Kína: A 21. század döntő küzdelme
A Dél-kínai-tenger a világgazdaság ütőere, Kína növekedése és az USA dominanciájának csökkenése itt csap össze leginkább.
Kína hosszú távú, türelmes stratégia mentén terjeszkedik: nem hirtelen hódít, hanem gazdasági és politikai behálózással veszi át az irányítást (pl. afrikai és ázsiai beruházások, valamint Oroszország csendes bekebelezése).
Az USA katonailag és gazdaságilag próbálja fékezni Kínát, de belső problémái miatt egyre nehezebb számára fenntartani a dominanciát.
2. Középszint – Oroszország kétségbeesett játszmája és az EU háborús helyzete
Oroszország gazdaságilag gyenge nagyhatalom, amelynek katonai ereje az egyetlen ütőkártyája. Ukrajna lerohanásával próbálja fenntartani saját túlélését.
Az EU először puha ellenállást mutatott, de ahogy a háború elhúzódik, egyre mélyebben belesodródik – és már nem csak gazdasági, hanem katonai eszközökkel is támogatja Ukrajnát.
A háború gazdaságilag rombolja Európát, és paradox módon Kína jár vele a legjobban, mivel olcsón vásárol orosz nyersanyagokat, és az EU figyelme a kínai terjeszkedés helyett a keleti fronton ragad.
3. Alsó szint – Orbán Viktor, az opportunista potyázó
Orbán rendszere kihasználja a geopolitikai feszültségeket, és lavírozik Kelet és Nyugat között.
Brüsszelből pénzt szerzett, amiből a NER-t építette fel, miközben Moszkvával és Pekinggel és más keleti despotákkal igyekezett a kapcsolatait erősíteni. (Szomorú tény, hogy a szovjet mélyállam sosem vonult ki Magyarország területéről.)
A magyar államot egyre inkább oligarchikus magánbirodalommá alakította át, amelyben a legfontosabb kérdés már nem az ország, hanem Orbán Viktor és a NER haszonélvezőinek túlélése.
Konklúzió: Mi lesz a magyar emberekkel?
A legnagyobb veszély, hogy Orbán Viktor nem valódi geopolitikai tényező, hanem egy szerencsejátékos, aki a nagyok játszmájában lavíroz. Ez rövid távon hozhat előnyöket a számára és segítheti a rendszere fennmaradását, de hosszú távon teljes elszigetelődéshez vagy geopolitikai csapdába eséshez vezethet.
Az átlagember szenvedni fog, mert:
Az EU pénzügyi és politikai türelme fogytán van – végül karanténba helyezi avagy büntetőpadra ülteti az országot.
Keleti nyitás zsákutca – Moszkva hanyatlóban van, Kína pedig sosem partnerként, hanem hűbérbirtokként tekint a kisebb országokra.
A gazdasági stagnálás állandósulhat, hiszen befektetők, szakemberek és tőke menekülhet az országból, ami növekvő szegénységet és instabilitást okoz.
Végső tanulság: Merre tart Európa, és mit tehetnek a civilek?
A jelenlegi trendek alapján az EU előtt két út áll:
1. Egységesedik, erősíti a közös védekezést és gazdaságpolitikát, és így hosszú távon ellenállóbb lesz az USA-Kína játszmában.
2. Továbbra is széthúz, és a belső ellentétek miatt elveszíti globális súlyát, ekkor tovább gyengül, és a nagyhatalmak játszóterévé válik.
A magyar embereknek pedig a legfontosabb túlélési stratégia az, hogy tisztában legyenek ezekkel a folyamatokkal, és ne higgyenek a felszínes propagandának – mert a geopolitika nem rózsaszín tündérmese, hanem brutális érdekharc.