Erdeinkben a mezei juhar mellett még három őshonos és egy invazív, amerikai juharfaj él: korai A. platanoides, hegyi A. pseudoplatanus, tatárjuhar A. tataricum, és a betelepített zöld juhar A. negundo.
Az Acer nemzetségnek körülbelül 128 faja él világszerte. Kertészeti szempontból az egyik legkedveltebb a japán juhar A. palmatum, aminek több száz(!) fajtája van. A fotómon egy törpefának nevelt példánya látható. A kertben 5-6 méter magasra nő. Az idei év egyik legnépszerűbb képén is japán juhar van. Egyre gyakrabban ültetett díszfa hazánkban is.
Szép a magányos japán juhar, de még szebb a juharerdő ősszel Kanadában, ahol tíz őshonos faja van a nemzetségnek. A kanadaiak megbecsülik a juharokat. A nemzeti lobogójukon egy stilizált juharlevél látható.
Észak-amerikai faj a cukorjuhar A. saccharum. A közismert juharszirupot készítik a tavasszal lecsapolt nedvéből. Kb. negyven liter nedvből lesz egy liter szirup. Jó természetes cukorpótló. Bár a cukor is természetes, csak éppen tisztán fogyasztva, nagy mennyiségben káros. Hazai fajok közül a korai juhar nedvéből lehetne szirupot készíteni.
A mezei juhar egyik jó tulajdonsága, hogy ősszel a levelei aranysárgára színeződnek. Ekkor a legkönnyebb észrevenni a juharfákat. Az őszi színpompa megihlette a japánokat és külön szenvedéllyé vált a juharfákban való gyönyörködés.
Remélem, másként tekintesz a kicsi, görbe, "semmire se jó" mezei juharfára! Hiszen csodás rokonsága van, és ő maga is gyönyörű. Megérdemelten lesz az év fája 2014-ben.
Kiegészítés: A juharfáknak nincsenek gyökérkapcsolt, segítő gombáik. Nem társulnak a természet különceivel. Természetesen a korhadékbontó gombák szeretik a faanyagukat és talajra hullt lombjukat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése