Az osztrák csészegombát Sarcoscypha austriaca a kedvenc nyárfa ligetemben fotóztam le. Országszerte egyre több helyről kerül elő. Ilyenkor van a termőideje. Bár ehető, de törékeny, viasszerű húsának nincs íze.
Itt-ott felbukkant a cseh kucsmagomba Verpa bohemica, egyik gombásztársam már nagyobbacska példányokat is talált, de egyelőre 1-2 centisek és az avar alatt rejtőzködnek. Ha van tuti élőhelyed, akkor várj még a bejárásával, mert csak összetaposod a bujkáló termőtesteket. Az időjárás márciusi marad, vagyis jó eséllyel idén hamarább fogjuk megtalálni. Tavaly március 12-én szedtem az első adagot belőle.
Sokan gyűjtik a júdásfülgombát Auricularia auricula-judae, ami egész évben teremhet, ha nincs kemény fagy és elég nedvességet kap. A téli fülőkét Flammulina velutipes szintén szedik. A késői laskagombából Pleurotus ostreatus kevesebb a találat, de azért belőle is van.
Az enyhe idő és téli-tavaszi gombák terepre csábítják a gombászt. Jó szezonban reménykedek.
a gyenge tel miatt, nem tudom, de szarazsagra varok, mint az utobbi evekben is volt mar, szeretnem hogy tevedjek.
VálaszTörlésKedves Andrea! Ma végre eljutottam az idei elő túrámra. Mióta megláttam ezt a cikket, arra gondoltam, de szeretnék élőben látni egy ilyet. Egész nap pirosat kerestem az avarban, és az út felénél Csobánka felett, a Szent kút felé menet egész gomba erdőt találtam. Először csak 2 pirinyót láttam, aztán jöttek a nagyobbak, az út széle televolt szórva piros foltokkal. Csodálatosak voltak. Köszönöm, hogy megtudtam ilyesmi is létezik.
VálaszTörlés