Most két idézetet hoztam egyik tanult ismerősömtől, akinek találó gondolatait hétköznapibb szöveggé átalakítva osztom meg veled, hogy eszedhez kapj.
"A növekvő fasiszta erőszak olyan jelenség, amit nehéz elkerülni a modern világban. Ez a jelenség az emberek időszakos félelmeire és bizonytalanságaira épít, miközben elhallgatja, hogy valójában megoldhatatlan problémákról van szó. A modern világban az emberek egyre nagyobb biztonság iránti igénye miatt növelni kell a hatékonyságot. Ez a hatékonyságnövelés azonban sok olyan dolgot kiszorít, ami az emberi élet része: például az érzelmeket és szenvedélyeket. Ezeket a dolgokat a politika világába kényszerítjük, de a politika sem tud megoldást adni rájuk.
A politika nem képes kezelni azokat az alapvető emberi ösztönöket, amelyek mindig is bennünk voltak. Emiatt egyre nagyobb szerepet kapnak az erőszakos cselekedetek, ami végül vak lázadáshoz vezethet az emberi lét alapvető szabályai ellen.
A civilizáció lényege – vagyis az emberek gazdasági, kulturális és lelki biztonságérzete – időről időre meginog. Ha ez a bizonytalanság túl nagyra nő, rendszerszintű elégedetlenség alakulhat ki, ami felboríthatja az addigi rendszert. Legutóbb a 1930-as években történt ilyesmi, és ma ismét esély van rá. Az alapvető ok az emberi természetben rejlik: ha nincs olyan rendszer, ami az emberek félelmeit és vágyait irányítaná, akkor ezek könnyen az élet ellen fordulhatnak.
A piac (vagyis a gazdaság) nem tudja kezelni az emberek frusztrációit. A hagyományos közösségek, mint a civil társadalom vagy a hagyományok, pedig túl gyengék lehetnek ahhoz, hogy egyensúlyt teremtsenek a válság idején.
A racionalizáció – vagyis az a törekvés, hogy mindent logikus rendbe foglaljunk – mélyebb probléma, mint maga a technológiai fejlődés. Ez a racionalizáció uralja ma a világot, és akik ezt irányítják (például a mesterséges intelligenciát fejlesztő szakemberek), azoké a hatalom. De ez az irány nem az emberek alapvető szükségletei miatt fejlődik, hanem a hatalom logikája miatt.
Manapság azt látjuk, hogy az emberek fellázadnak a saját természetükből fakadó társadalmi szabályok ellen. Ez a lázadás azonban mindig rosszul végződik. A válságot maga az emberi természet hozza létre, és nem tudni, hogyan lehetne ezt megelőzni."
"A nacionalista politikák hosszú távon nehezen működtethetők együtt, mert előbb-utóbb összeütköznek egymással. Ez már látszott például akkor, amikor Magyarország vitába keveredett a szlovák Fico-kormánnyal a magyar kisebbségek jogainak korlátozása miatt. Ugyanez volt érzékelhető Romániában is, ahol a magyar kisebbség egy része egy szélsőséges, nacionalista elnökjelöltre szavazott. Ezek a helyzetek nem oldódtak meg, sőt, mindhárom országban erősödtek a nacionalista és oroszbarát irányok. Ez a hozzáállás viszont leginkább azoknak a kisebbségi magyaroknak és az anyaországnak árt, akik ebben a politikai játékban vesztesek lesznek.
Amíg a nacionalizmus uralja a kormányokat és a választók döntéseit, garantált a gazdasági, kulturális és belpolitikai válság. Ráadásul a nemzetközi konfliktusok is egyre súlyosabbá válnak, mert nincs olyan közös megegyezés vagy értékrend, ami ezeket kezelni tudná. Magyarország eddig megúszta a komoly következményeket, de ha a szomszédos országokban is hasonló, romboló politikák kerülnek hatalomra, és közben a Nyugat elzárkózik, akkor az országnak komoly problémái lesznek. A magyar kisebbségek még kiszolgáltatottabbá válhatnak, és az állam gyengesége még nagyobb gondokat okozhat.
Orbán Viktor és kormánya nem veszi figyelembe a valóságot, és olyan képzeteket erősít a támogatóiban, amelyek nem felelnek meg a helyzet tényleges súlyának. Ha ez így folytatódik, annak a magyar emberek fogják megfizetni az árát. Csak politikai megoldásokkal lehet ebből a helyzetből kilépni, de ezek hiányában mindannyiunkra komoly következmények várhatnak."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése