Novemberi aszály


A kései laskagomba maradt az egyetlen érdemben gyűjthető gomba november közepére Békés megyében. Meglepő lehet, a ködösség leplezi, hogy visszatért a szárazság. Pedig így van, a talaj felső húsz centijének hasznosítható víztartalma csupán 33%, és egy méter mélységben a vízhiány 143 mm. Ha valóban nedves lenne a talaj, akkor kellemesen süppedne, amikor járok rajta, de betonkemény. Ezt megtapasztaltam a fő indikátor helyemen hétfőn. Legutoljára esőt október elején láttam, vagyis egy hónapja nem érkezett égi áldás, csak a párásság, lecsapódó harmat nedvesíti az aljnövényzetet. A lágyszárú növényzettel körülvett rönkök, tuskók kellően nedvesek ahhoz, hogy a benne élő kései laskagomba termőtesteket tudjon növeszteni. A termesztett fajhibridjeinek köszönhetően közismert ehető gombánk. Nála is igaz, hogy a zsenge termőtestei a finomabbak. Az idősebbek jóval rostosabbak, nehezebben emészthetők. De gyógyhatású, bizonyítottan koleszterinszint-csökkentő vegyület van benne. A kései laskagomba jó étvágyú fehér korhasztó, szívesen megtelepszik kertekben kiszáradt fákban is. Akár saját "házi laskád" lehet.

Külterjes termesztésre remekül használható. 

Egy cég a kávézókból begyűjtött kávézaccra alapozta laskagomba termelő vállalkozását.



Merlin Sheldrake volt az első, aki a saját könyvét elfogyasztotta azáltal, hogy laskagombát termesztett rajta. A vlogger ugyanezt csinálta meg. :-)

Összefoglalom az írásom lényegét: szomorú tény, hogy szárazság van, de a párásságnak köszönhetően legalább a kései laskagomba tud teremni, amit akár háztájilag is termeszthetsz. Teljesül a közmondás, hogy minden rosszban van valami jó.

Ui.: Gombász bölcs mondásom: Az élet, ha lócitromot ad, keverd össze szalmával, készíts belőle gombakomposztot és termessz rajta csiperkét. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése