A látványosságok folytatódnak, negyedikén a Hold eltakarja a Szaturnuszt. Akinek van csillagászati távcsöve és szabad rálátása a nyugati horizontra, derült idő esetén végigkövetheti az eseményt. Az illusztráción a fedés második felének lényeges pontja, a kilépés látható, ahogy a Szaturnusz megjelenik a Hold fényes felének széle mögött. A képet a Stellarium oldalról másoltam ki, aminek van mobilos alkalmazása is.
A 2025-ös évben tetőzik a napciklus maximuma, vagyis idén is számíthatunk erős napkitörések nyomán megjelenő sarki fényre hazánk egén. Ez olyannyira így van, hogy szilveszterkor és újév első napjának estéjén is táncolt felettünk a rózsaszínes égi tünemény. Egyébként azért látható tőlünk ilyen jól a sarki fény, mert mozognak a mágneses pólusok és közelebb került hozzánk az északi. Tehát nem emberi manipuláció okozza a csodás fenomént, hanem természetes folyamatok. De ezek oly hatalmas jelenségek, hogy érthető, amiért az embereknek a mai napig is belobban a képzeletük a hatásukra.
2024.05.11. Aurora Borealis |
A hatalmas világegyetemben a sok milliárdnyi galaxis megszámlálhatatlanul sok csillaga között a jelenlegi tudásunk szerint a Napnak van olyan kőzetbolygója, amin kialakult az élet, de minden bizonnyal máshol is megtörtént eme csoda, csak erről sosem fogunk tudomást szerezni az irdatlan távolságok miatt, amik lehetetlenné teszik az egymásra találást. Tekintve a földi élet elképesztő változatosságát, valamint a fajok közti kommunikáció korlátoltságát, bármennyire tartjuk magunkat intelligensnek és lennének okosak az égi látogatók, esélytelen lenne egymás megértése. Vagy tudsz érdemi kommunikációt folytatni egy kutyával? Ez néha a másik emberrel sem egyszerű feladat. Azért ne adjuk fel, tekintsünk fel az égre, csodáljuk a végtelent és örvendjünk neki, de a másikkal közösen. Sok közös emberi tapasztalatunk van, amik kölcsönösen gyarapítják az életünket. Ezért is írtam az égi jelenségekről.