Visszatekintő az őszre
A tél érkeztével jó visszanézni az őszre. A nyitóképet október 11-én lőttem, ami az első gombákban gazdag túra volt. A második kép már 15-én készült, amin egymás mellett két rokon, az erdőszéli és nagyspórás csiperke termőtestét örökítettem meg. A tizedik hónap közepére álomba illő gombahelyzet alakult ki. Nagyon sok faj kezdett termőhullámba, bőven tudtam fotózni és bemutató videókat készíteni. Lásd a csatornámat. 24-re már az óriás tölcsérgomba is felbukkant, amiből aztán mindenki sokat szedett, de így se bírtuk az összeset leszedni. Októberben hétszer futottam a gombák után, egyszer a városban is, és minden alkalommal degeszre tömtem magam gombás élményekkel. Érdemes visszanézni az archívumban a bejegyzéseimet.
November 5-én, amikor megtaláltam a téli gombák első képviselőit, a kései laskagombát és téli fülőkét, legnagyobb meglepetésemre a gyilkos galóca teljes erőbedobással növesztette a termőtesteit. Régen láttam belőle a városi lakcímén ekkora tömeget. Az utolsó szép példányt 21-én örökítettem meg. Meglepően sokáig voltak aktívak a tenyésztestek. Nagyon szép, dekoratív gomba, de ártalmatlan megjelenése senkit se tévesszen meg, magyar nevéhez hűen életveszélyesen mérgező, ha elfogyasztották. Sokat tűnődtem a termőtesteit fotózva, hogy megértem azokat, akik felszedik, mert nem ismerték fel. A fehér lemezes galléros és bocskoros gomba minden esetben életveszélyesen mérgező galóca! Hagyd a helyén!
Novemberben más őszi gyökérkapcsolt gombákkal is találkoztam, például a cirmoskalapú pereszkével és az olajszínű csigagombával. Utóbbi a jó, ehető, így Ati nem fogta vissza magát. Dugig volt a hűtő csigagombával. Novemberben szintén hétszer futottam a gombák után.
21-én szembesültem a déli tőkegomba idei utolsó termőhullámával. Idén először június 12-én találkoztam a termőtesteivel, pedig már áprilistól teremhet. Sajnos 2020-ban a negyedik hónap rendkívül száraz volt, így nem tudott előjönni. A klímaváltozás miatt rendkívül megnyúlt a termőideje, a jó csemegegombáink közül az egyik, ami képes nyolc hónapon át rendre teremni, ha volt számára elegendő csapadék. Lakcímein hónapról hónapra meg lehet figyelni, amíg le nem bontotta a faanyagot. Imádja a nyárfát. Szép és finom gomba. A kalapja ehető, ami egyébként árusítható is. Nagyon sok fotót lőttem már róla, de mindig lehet még jobbat. Hálás fotótéma.
21. másik nagy találata gombásztársé volt, megtalálta Pósteleken a védett süngombát. Ezzel újabb fajjal bővült a fő indikátor helyem fajlistája, amin már több mint kétszáz gomba szerepel!
2020 őszi szezonjának legszebb zsákmányfotóját október 20-án lőttem, amin tíz faj ehető termőtestei lettek megörökítve: szemcsésnyelű fenyőtinóru, rózsástövű fenyőtinóru, nyárfa-érdestinóru, vöröses nyálkásgomba, sárguló pereszke, lilatönkű pereszke, szürkéslila pereszke, karcsú őzlábgomba, piruló őzlábgomba, déli tőkegomba. Ez a színes-csodás válogatás jól érzékelteti az idei ősz pazar gazdagságát. Sokáig fogjuk emlegetni, mert tényleg mindent megadott nekünk, amiről csak gombászként álmodni tudunk. Semmiféle hiányérzetem nincs. Maximumon tolhattam a gombászatot. Nagyon sok élménnyel gyarapodtam. Remélem, ugyanígy történt veled is. Ha az egész évre tekintek, a száraz tavasz után egy szerencsésebb nyári szezonnak örülhettünk, amit az őszi szezon még felül is múlt.
Decemberben feldolgozom az egész éves anyagot. Bemutatom a kedves emlékeimet. Bár a járvány a közösségi életet lenullázta, de a gombák így is összekötöttek minket. Reménykedjünk egy békésebb 2021-ben.
November végén
Gombás élményből sosem elég
A természet nem ismeri a jót és a rosszat. Bármit teszünk, a tetteinket a fajunk hosszútávú fennmaradásának tükrében kell megvizsgálnunk. Tény, élőlényekként élő környezetre van szükségünk. Ezt már párszor leírtam, ideje az eszekbe belevésődnie.
A városi parkok félfogamra elegendő természet pótlékok, de egy snacknek is tudok örülni, miközben hegyvidéki erdőkre gondolok. Remélem, azok a gyönyörű erdők jövőre még meglesznek és újra járhatok bennük! Lásd a képválogatást.
Helyzetjelentés
Póstelek gombái késő őszi napsütésben
Lásd a képválogatást.
Hasznosan tölteni a telet
A mai gombatúra során készítettem egy reklámvideóit is a fotózás közben. Szeretném a telet munkával tölteni és egyben keresni annyi pénzt, hogy "ne haljak éhen". Plusz jó lenne néhány ruhadarabot lecserélni, szakkönyvet beszerezni stb. Elég komoly lyukak tátonganak a költségvetésemen. Tényleg a túléléshez és megkapaszkodáshoz kell a pénz.
Hamarosan összerakom a tanfolyam anyagát, és közlöm. Az online elméleti és gyakorlati része is egy árban lesz. Aki csak az elméletért szeretne fizetni, hiszen messze él és a gyakorlatira el se tudna jönni, akkor elég annak árát átutalnia. Én lelkiismeretesen fogom összeállítani a tudáscsomagokat és garantáltan jó hangulatúak lesznek a videók. Hiszen szeretem a gombákat és öröm nekem beszélni róluk.
Házi kedvencem a süngomba
A süngomba Hericium erinaceus még 2015-ben került a kertbe egy tölgyfa hasábbal, amit egyik ismerősöm vett tűzifának, de észrevette rajta a fehér pamacsot és a gombát lakhelyével együtt nekem adta. A süngomba idén harmadszorra növesztett új, de csenevész termőtestet. Nagyon fogy a faanyag, a tápláléka. Ezért is igyekszik spóráit szétszórni és máshol megtelepedni. Sajnos Kétkörösközben vadon sosem találkoztam a fajjal, a rokona él nálunk, a petrezselyemgomba. Lásd az előző bejegyzés képanyagában a fotóját. A süngomba hazánkban védett, viszont többen is foglalkoznak a termesztésével. A termesztett gomba ugyanolyan jó mint a természetben nőtt, így az erdőben talált termőtesteket jobb a helyükön hagyni. Akár termőblokkal az otthoni termesztését is ki lehet próbálni.
Kiegészítés: 11.21. Gombásztárs mobilos fotót küldött termőtestéről, amit Pósteleken talált. Egy újabb példa az egyik kedvenc arany szabályomra: a gombák mindig készek meglepni minket.
Érdekes probléma
"Happy day"
Tegnap egykor érkeztünk meg Atival Póstelekre. A vastag felhőlepel miatt a fény nem volt elégséges a fotózáshoz, küzdött az öreg Canon és én is. De azért sikerült néhány jó képet lőnöm. Ez itt éppen egy rontott kép lett. Szegény kamera sehogy sem látta az előtérben lévő szürkefülőkét, Tephrocybe sp. pedig még a kisollómat is mellé raktam, hogy legalább az segítse a fókuszálást. Inkább a háttérben magasodó tejelőgombát fotózta le. Viszont még így is tetszik nekem ez a kép. Benne van az avarszinti fotózás minden öröme és kínlódása. Mikor már öt perce guggolsz, a térdeid sírnak, de te csak küzdesz... aztán dobod az egészet és nyikorgó ízületekkel sóhajtozva felállsz. Inkább másik téma után nézel. Egy fotózás során több szépség is felkelti a figyelmemet, de nem mindegyiket sikerül lefotóznom. Ezért mindig csak képválogatást publikálok, sosem mutatom meg az összeset. Hiszen nem is sikerült mindegyik szépség megörökítése. Ez van. Nem kaphatunk meg mindent. Amit viszont adott a vasárnap nekem, az is bőségesen elégséges volt ahhoz, hogy boldog napnak nevezzem. Abszolút elégedetten dőltem le este az ágyba. Nyoma sem volt frusztrációnak vagy bármi nyűgnek. Nagyon örültem a pazar kínálatnak, mindenfelé termőtestek nőttek. Rég volt ennyire gombákban gazdag Póstelek, főleg így novemberben. Sokan jártak előttünk és utánunk is tutira végigmentek gombászok, de így is jutott kettőnknek ehető finomság. Sajnos a kosarat elfelejtettem lefotózni, amibe négy faj termőtestei kerültek: olajszínű csigagomba, lilatönkű pereszke, óriás tölcsérgomba, karcsú őzlábgomba. Most a hűtőben ismét gombák várják, hogy étel legyen belőlük. Az elkövetkező napokat még feltétlenül használd ki és menjél gombászni, ha még nincs tele a kamrád és fagyasztód. Közeledik az első komolyabb télies fordulat, ami le fogja ütni a gombákat. A terepen csak a téli hármas marad: téli fülőke, kései laskagomba, júdásfülgomba, ami egyébként egész évben képes teremni.
A képek sorrendje: olajszínű csigagomba, cirmoskalapú pereszke, piruló galóca, galambgomba faj, gyöngyös tejelőgomba, petrezselyemgomba, karcsú őzlábgomba, kerti tintagomba, bársonyos fapereszke, nyári laskagomba.
Gombák a vizsgálóban
Ennyire színes válogatásra nem számítottam november közepén. A gyilkos galóca kivételével, amit még én gyűjtöttem pénteken, az összes többit a hobbi gombászok hozták. Ezek mind helyben termett gombák volták. A kedvező őszi időjárás, a kemény fagyok eddigi elmaradása lehetővé tette a termőhullám kitolódását. Az asztalon a jó ehető gombákat képviselték: nagy őzlábgomba, karcsú őzlábgomba, piruló őzlábgomba, erdőszéli csiperke, lilatönkű pereszke. Különlegességek, amiknek örültem: fodros papsapkagomba, erdei szömörcsög. Ezek különös megjelenésükkel és utóbbi az erős szagával biztosan felkelti a kezdő gombászok figyelmét. Jó érzés volt ennyi gombát bemutatni, és jó páran megálltak a vizsgálónál érdeklődni felőlük.
Túlélni a telet
Nagy szerencsém volt, mert múlt hétvégén egyik gombásztársam a Mátrában járt és onnan hozott nekem sokféle termőtestet, amik csodás módon kibírták a több napos várakozást a hűtőben. Pénteken adta át a "túlélő" gombákat. Ezeket még egyszer átválogattam és a szebbeket pakoltam bele a dobozomba. Olyan fajokat tudtam bemutatni, amik nem élnek Kétkörösközben. Azért helyből is voltak termőtestek. Kb. harminc fajom volt, de nem mindről esett szó a videóban. Például a rőt csillaggombáról megfeledkeztem, pedig igazi különlegesség. Sóhaj. A járvány keltette bizonytalanság marja az idegrendszeremet, a stressztől kezdek én is megkergülni. Ezért adtam a bejegyzésnek a "Túlélni a telet" címet. Begubózok és reménykedek a pozitív kimenetelben. A nehézségek ellenére sikerült az év során anyagot gyűjtenem. Néhányszor eljutottam más tájegységekbe és egyszer a Szigethegységbe is. A sok élményt az online magazinom újabb különszámában dolgozom fel. Ezt majd karácsonykor tervezem publikálni. Sajnos a munkaszobában nincsen fűtés, így online előadásokat nem fogok tartani télen. Terepre még biztosan megyek, hiszen túrázni minden évszakban jó és mindig akad valami fotózni való. Vigyázz magadra és mindenki másra is, kedves olvasóm.
Micsoda gomba!
Gombákról a rádióban
Véletlenül pont akkor kapcsoltam be délelőtt a rádiót, amikor a Kossuth adón gombákról szóló riport kezdődött el. A bejegyzéshez a képet a rádió honlapjáról mentettem le, amin pont ezt a témát kínálták a látogatók figyelmébe. Érdemes visszahallgatni, fél tizenegytől a hírblokk után kezdődik.
Látványos és hasznos
A spóranyomat a legegyszerűbb módja a gombák spóraszínét megmutatni. A termőréteggel lefelé lapra tett kalapokból érett termőtest esetén bőven hullik a spóra és pár óra alatt kész a nyomat. Tinórukkal is működik. Nekem lemezes gombáim voltak, azokat gyűjtöttem pénteken, amikből nyolcat tettem gépírólapra: könnyező szálkásgombáé a fekete spóranyomat, a selymes döggombáé a nagy rózsaszín, a tűzpiros csengettyűgombáé a húsbarnás, a bal alsó sarokban valamelyik susulykáé van, a jobb alsó sarokban az a fehér nyomat a téli fülőkéé, a maradék három kérdéses. Ezek feladták a leckét nekem, hogy mégis mik lehetnek. A fakógombák, susulykák, pókhálósgombák népes számuk ellenére kívül esnek a napi rutinon, mivel elég ezeket nemzetség szintjén stabilan felismerni és kukázni. Nincs köztük ehető és többük mérgező.
A spóranyomat készítése nem nehéz. Ha vannak gomba kalapjaid, hajrá!