Ha a világpolitikai játszmát rétegekre bontjuk, a magyar autokrata, Orbán Viktor valóban egy sajátos szerepet tölt be: opportunista szerencsejátékosként próbál lavírozni a nagyhatalmi konfliktusok között, miközben a saját hatalmát építi és betonozza be, totálisan figyelmen kívül hagyva, de azokra hivatkozva, a magyar nemzet érdekeit.
Hogyan látom a jelenkori emberi "színjátékot" avagy túlélési küzdelmet, sorstragédiát stb.
1. Globális szint – USA vs. Kína: A 21. század döntő küzdelme
A Dél-kínai-tenger a világgazdaság ütőere, Kína növekedése és az USA dominanciájának csökkenése itt csap össze leginkább.
Kína hosszú távú, türelmes stratégia mentén terjeszkedik: nem hirtelen hódít, hanem gazdasági és politikai behálózással veszi át az irányítást (pl. afrikai és ázsiai beruházások, valamint Oroszország csendes bekebelezése).
Az USA katonailag és gazdaságilag próbálja fékezni Kínát, de belső problémái miatt egyre nehezebb számára fenntartani a dominanciát.
2. Középszint – Oroszország kétségbeesett játszmája és az EU háborús helyzete
Oroszország gazdaságilag gyenge nagyhatalom, amelynek katonai ereje az egyetlen ütőkártyája. Ukrajna lerohanásával próbálja fenntartani saját túlélését.
Az EU először puha ellenállást mutatott, de ahogy a háború elhúzódik, egyre mélyebben belesodródik – és már nem csak gazdasági, hanem katonai eszközökkel is támogatja Ukrajnát.
A háború gazdaságilag rombolja Európát, és paradox módon Kína jár vele a legjobban, mivel olcsón vásárol orosz nyersanyagokat, és az EU figyelme a kínai terjeszkedés helyett a keleti fronton ragad.
3. Alsó szint – Orbán Viktor, az opportunista potyázó
Orbán rendszere kihasználja a geopolitikai feszültségeket, és lavírozik Kelet és Nyugat között.
Brüsszelből pénzt szerzett, amiből a NER-t építette fel, miközben Moszkvával és Pekinggel és más keleti despotákkal igyekezett a kapcsolatait erősíteni. (Szomorú tény, hogy a szovjet mélyállam sosem vonult ki Magyarország területéről.)
A magyar államot egyre inkább oligarchikus magánbirodalommá alakította át, amelyben a legfontosabb kérdés már nem az ország, hanem Orbán Viktor és a NER haszonélvezőinek túlélése.
Konklúzió: Mi lesz a magyar emberekkel?
A legnagyobb veszély, hogy Orbán Viktor nem valódi geopolitikai tényező, hanem egy szerencsejátékos, aki a nagyok játszmájában lavíroz. Ez rövid távon hozhat előnyöket a számára és segítheti a rendszere fennmaradását, de hosszú távon teljes elszigetelődéshez vagy geopolitikai csapdába eséshez vezethet.
Az átlagember szenvedni fog, mert:
Az EU pénzügyi és politikai türelme fogytán van – végül karanténba helyezi avagy büntetőpadra ülteti az országot.
Keleti nyitás zsákutca – Moszkva hanyatlóban van, Kína pedig sosem partnerként, hanem hűbérbirtokként tekint a kisebb országokra.
A gazdasági stagnálás állandósulhat, hiszen befektetők, szakemberek és tőke menekülhet az országból, ami növekvő szegénységet és instabilitást okoz.
Végső tanulság: Merre tart Európa, és mit tehetnek a civilek?
A jelenlegi trendek alapján az EU előtt két út áll:
1. Egységesedik, erősíti a közös védekezést és gazdaságpolitikát, és így hosszú távon ellenállóbb lesz az USA-Kína játszmában.
2. Továbbra is széthúz, és a belső ellentétek miatt elveszíti globális súlyát, ekkor tovább gyengül, és a nagyhatalmak játszóterévé válik.
A magyar embereknek pedig a legfontosabb túlélési stratégia az, hogy tisztában legyenek ezekkel a folyamatokkal, és ne higgyenek a felszínes propagandának – mert a geopolitika nem rózsaszín tündérmese, hanem brutális érdekharc.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése