A jogállam hétköznapi jelentősége
A jogállam nem egy elvont fogalom, hanem mindennapi életünk egyik legfontosabb alappillére. Ha egy országban jogállam működik, akkor biztosítottak a kiszámítható törvények, a tisztességes eljárások és a hatalommal való visszaélés elleni védelem.
Mit jelent ez a hétköznapokban?
Egy dolgozó anya elmenekülhet az erőszakos férje elől, mert létezik egy jól működő rendőrség, egy védőháló, amely nem hagyja magára.
A kisnyugdíjas biztonságban élhet egy zsákfaluban is, mert az önkormányzat nem kivéreztetett bábintézmény, hanem valódi döntési jogkörrel és forrásokkal bíró helyi hatalom.
A fiatal pár, amely tíz év londoni munka után hazaköltözne, valóban boldogulhat itthon, mert a vállalkozásukat nem roppantja össze a korrupció, a felesleges bürokrácia vagy a fideszes oligarchák kisajátítása.
Egy tanár és egy orvos nem menekül külföldre, mert a közszolgáltatások nincsenek tudatosan leépítve, a szakmai autonómia létezik, és az ország vezetése nem teszi tönkre az oktatást és az egészségügyet.
Amikor a jogállam sérül, akkor ezek a mindennapi biztosítékok tűnnek el. Nem egy elméleti problémáról van szó, hanem arról, hogy egyre kevesebben tudnak emberhez méltó életet élni Magyarországon.
Hogyan rombolta le a Fidesz a jogállamot?
2010 után a Fidesz rendszerszintű átalakításba kezdett, hogy teljes kontroll alá vonja az országot. A cél egyértelmű volt: egy olyan autokratikus hatalmi struktúra kiépítése, ahol a politikai döntések nem a közérdeket szolgálják, hanem egy szűk elit gazdagodását és bebetonozását.
1. Az intézmények kivéreztetése és elfoglalása
A független intézmények – Alkotmánybíróság, ügyészség, médiahatóság, bíróságok – fokozatosan a kormány irányítása alá kerültek. A választási rendszert úgy alakították át, hogy biztosítsa a hatalmuk megtartását. A közmédia propagandacsatornává vált, a magánmédia túlnyomó része fideszes oligarchák kezébe került. Az ügyészség nem lép fel a kormányhoz közeli korrupciós ügyekben.
2. Az önkormányzatok kivéreztetése
A helyi önkormányzatoknak egyre kevesebb beleszólásuk maradt a saját településük ügyeibe. A Fidesz előbb megyei szintre tolta az iskolák irányítását, majd központosította az egész oktatási rendszert. Az iparűzési adók elvonásával az önkormányzatokat pénzügyileg is ellehetetlenítette. Az ellenzéki vezetésű településeket külön büntetik, míg a Fidesz-közeli városokat előnyökhöz juttatják.
3. A gazdaság és az ország erőforrásainak kisajátítása
A Fidesz nemcsak a politikai hatalmat szerezte meg, hanem a gazdaságot is uralma alá hajtotta. Az állami és uniós források jelentős része a kormányközeli oligarchákhoz vándorol. Az állami közbeszerzések döntő részét fideszes vállalkozók nyerik, míg a független vállalkozások egyre nehezebben boldogulnak. Az uniós pénzeket a hatalom saját érdekei szerint osztja el, nem a gazdaság valódi fejlesztésére fordítja.
4. Az oktatás és az egészségügy szándékos leépítése
A közoktatás és az egészségügy kivéreztetése nem véletlen. Egy képzett, tájékozott társadalom veszélyes egy autokratikus rendszerre. Az oktatás színvonalának romlása, a pedagógusok elüldözése, az orvosok és nővérek külföldre kényszerítése mind egy olyan terv része, amely biztosítja a hatalom megtartását. Ha az emberek kiszolgáltatottak, manipulálhatók, nem tudnak ellenállni.
Miért veszélyes a Fidesz által létrehozott "state capture"?
A "state capture" azt jelenti, hogy egy politikai csoport teljesen kisajátítja az államot, és saját magánérdekeit érvényesíti a közérdek helyett. Magyarországon ez már nem elméleti veszély, hanem a valóság.
1. Az ország kifosztása
A közpénzeket magánvagyonokká alakították. A magyar gazdaság egyre inkább egy feudális hűbéri rendszerre hasonlít, ahol a kiváltságos kevesek uralkodnak a többség fölött. Az uniós támogatások, amelyek az ország felzárkóztatását szolgálnák, magánszámlákon kötnek ki.
2. A társadalom széttöredezése és elvándorlás
A társadalom jelentős része nyomorban él, miközben a kiváltságos réteg soha nem látott mértékben gazdagodik. A fiatalok tömegesen hagyják el az országot, mert itthon nincs perspektíva. A vidéki Magyarország szinte teljesen leépült, egyre több település válik szellemfaluvá.
3. A nemzeti szuverenitás felszámolása
Miközben a Fidesz nemzetieskedő propagandát folytat, valójában kiszolgáltatta az országot külföldi érdekeknek. Az orosz és kínai befolyás egyre erősebb, miközben az uniós forrásokhoz való hozzáférés egyre bizonytalanabb.
Mit kell tennünk?
Magyarország csak akkor lehet élhető ország, ha visszaállítjuk a jogállamot. Ehhez az kell, hogy:
A független intézményeket újraépítsük, visszaállítsuk a fékek és ellensúlyok rendszerét.
Visszaadjuk az önkormányzatoknak a jogaikat és erőforrásaikat.
Megállítsuk az állami korrupciót és a közpénzek lenyúlását.
Újra megerősítsük az oktatást és az egészségügyet.
A történelem során voltak nagy magyar államférfiak – például Deák Ferenc, Kossuth Lajos vagy Bibó István –, akik felismerték, hogy egy ország csak akkor lehet sikeres, ha az intézményei erősek és a hatalom nem sajátíthatja ki az államot. Most rajtunk a sor, hogy visszaszerezzük a jövőnket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése