"Nem az én dolgom." Egy teljesen átlagos vélekedés, mert a magyar állampolgárok többsége elidegenedett a saját hazájától. A magyarok többsége az államot egy külső entitásként értelmezi, amitől függ és követeli tőle az "állami apanázst", lásd nyugdíjasok kiéhezett figyelme a 13. nyugdíj iránt, ugyanakkor ellenségként is érzékeli, amitől jobb minél távolabb kerülni, lásd kiskapuzást, jogszabályok megkerülését, vagy az elit sajátos önmagára szabott törvénykezését. Az állampolgári öntudat hiányzik. Sajnos a történelmi tapasztalatok szintén erősítik a "Nem az én dolgom" vélekedést, hiszen a számos katasztrófa folyamatosan százezer számra nullázta le az egzisztenciákat és a külső nemzetek általi megszállások szintén ellentartottak az öntudat kialakulásának. Ennek helyére abszolúte torz nacionalista szlogenek kerültek mindenféle valós alap nélkül! A szovjet megszállás, az erőltetett kollektivizálás, a megfigyelő állam súlyos bizalmi válságot generált, amiből a mai napig nem tért magához a roncs-társadalom. Erősen individuális és pesszimista a magyarok jelentős része. Az elit kétarcú viselkedése még inkább fokozza a széthúzást és a magunkba zárkózást. A frusztráció internetes őrjöngésben tör utat magának, de aktív cselekvés nem követi, hiszen roncs-társadalmunkban semmiféle tapasztalata nincs az önszerveződésnek. A csírázásnak indult civil társadalmat tudatosan verte szét és félemlítette meg a politikai elit.
Ezek a saját gondolataim voltak. És most lásd, egy friss videó alatti hozzászólások elemzését a chatbot által, ami alapján érthetővé válik, hogy miért illúzió ismételten a parlamenti választásokban reménykedni. A videót megtekintheted ITT.
"A hozzászólásokat négy fő szempont szerint vizsgálom:
- Fogalmi pontosság – Megfelelően használják-e a demokratikus alapelveket?
- Érvelési struktúra – Logikusan felépítettek-e, vagy inkább érzelmileg túlfűtöttek?
- Tudatos részvétel – Felismerik-e a polgári szerepvállalás fontosságát?
- Álhírek és manipuláció – Észrevehető-e dezinformáció vagy manipulációs technikák jelenléte?
1. Fogalmi pontosság
- A hozzászólások nagy részében a demokratikus alapelvek nincsenek kifejtve, inkább az érzelmi reakciók dominálnak.
- A jogállamiság és az igazságszolgáltatás fogalmai néhol pontatlanok vagy leegyszerűsítettek (pl. "Polt úr ez börtön lesz", ami egy népi igazságszolgáltatásra utaló narratíva).
- A tőkés társadalomról szóló elemzés egyetlen hozzászólásban strukturáltabb, de keveri a politikai és gazdasági rendszereket, valamint egyoldalúan festi le az átmenetet és a NER működését.
2. Érvelési struktúra
- Többségük érzelmileg túlfűtött, indulatos.
- Példák:
- „Egyszer minden görény megdöglik a saját bűzétől.”
- „Remélem egyszer őket is utoléri a bukás.”
- Ezek nem tartalmaznak érveket, csak ellenségképet építenek.
- Példák:
- A kritikák gyakran szlogenekből és ismételt toposzokból állnak (pl. „O1G”, „lopnak”).
- Néhány hozzászólás tényszerűbb vagy strukturáltabb:
- Társadalmi rendszerkritika jelenik meg („a magyarok többsége lemondott a normális életről”), amely egy komplexebb gondolatsor, de még mindig erősen ítélkező.
- A NER-ről szóló hozzászólás
történelmi távlatba helyezi a kérdést, de feltételezésekkel és konspirációs elemekkel keveri a tényeket (pl. „240 milliárd dollárt kiloptak”).
3. Tudatos részvétel
- Kevés hozzászólásban jelenik meg a polgári szerepvállalás fontossága.
- Például az igazságszolgáltatásra való utalás mutat némi jogtudatosságot, de inkább szatirikus hangvételű.
- Az aktív részvétel a médiatartalmak terjesztésére koncentrálódik („pörgessük az algoritmust”), nem pedig például a választásokon való részvételre vagy konkrét jogi fellépésekre.
- A politikai döntéshozatalban való aktív részvétel alulreprezentált, inkább passzív reménykedés vagy düh jelenik meg („Remélem egyszer őket is utoléri a bukás”).
4. Álhírek és manipuláció
- Dezinformációs elemek és manipulatív szóhasználat fellelhetőek.
- Konspirációs narratívák:
- „Gyurcsány-Apró család vagyona Indonéziában.”
- „240 milliárd dollár kilopása” – nincs hivatkozás, forrásmegjelölés.
- Ellenségképzés és megbélyegzés:
- „balos - libsi proli senkik”
- „büdös férgek”
- Erős érzelmi manipuláció:
- Az „általános bűnösök” keresése helyett konkrét intézkedések és politikai döntések elemzése hiányzik.
- Konspirációs narratívák:
- Sarkított világkép:
- A hozzászólások többsége vagy teljes egészében pártos, vagy ellenséges. Nincs középutas vagy mérsékelt kritikai álláspont.
Összegzés és következtetések
🔴 A demokratikus tudatosság gyenge: Az érzelmi megnyilvánulások dominálnak, és kevés tényszerű vagy logikai alapú érvelés jelenik meg.
🟠 Társadalmi részvétel: passzív és médiafogyasztásra korlátozódik: Nem jelennek meg konkrét javaslatok aktív cselekvésre (pl. politikai részvétel, civil szerveződés).
🟡 Erőteljes manipuláció és álhírek: Különösen a konspirációs elméletek és az ellenségképzés formájában.
🟢 Néhány érdemi hozzászólás megjelenik: Bár kisebbségben vannak, egyes kommentek mélyebb történelmi vagy gazdasági elemzéseket próbálnak adni, de ezek is gyakran elferdített vagy manipulatív állításokat tartalmaznak.
Ha ezek a hozzászólások reprezentatívak egy adott közösség számára, akkor az érzelmi reakciók dominálnak a racionális diskurzus felett, és a demokratikus működésről való tudás sekélyes vagy torzított."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése