Stresszoldó természetjárás

Hárman délelőtt a szabadkígyósi pusztába mentünk kiszellőztetni a fejünket. Ezt segítette az élénk déli szél is, ami görgette az azúrégen a bolyhos gomolyokat. Pont olyan idő volt, ahogyan elképzeled a téli végi időjárást. Ez a gyarapodó jelek ellenére még nem a tavasz. A felhők alakja tipikus hózáporos volt, csak nem tudtak elég nagyra nőni. A déli iránya ellenére a szél hideget fújt ránk. Örültem, hogy rétegesen öltöztem és nem tudott átfújni a ruhámon. A pocsolyákon jéghártya feszült, mert hajnalban fagyott. A levegőben ugyan érezni a korán ébredt zöldellő növények szagát, de egyelőre teljesen hiányzik a virágzó bokrok illata. A kiserdő ösvényéről készült képen láthatod a lényeget. Ugyan megindult a fákban a nedvkeringés és növekednek a rügyek, de sehol semmi zöld a magasban. Azonban picit sem volt "üres" az egykori vadász erdő, bőven akadt látnivaló. 
Több mint száz éve lett telepítve, de ez nem látszik rajta, mert a sekély, szikes termőréteg kevés a fáknak. Ugyan akad benne pár nagyobb fa, amik meglepik a látogatót, de zömmel csenevész az állomány. Az ösvényt itt-ott orgonabokrok kísérik, amik díszítő céllal lettek ültetve. Érdemes lesz áprilisban visszatérni, amikor virágoznak. Ahol jobban záródott az erdő, ott megélnek a kucsmagombák is. Fattyú kucsmagombát 2018-ban itt is fotóztam. Jól megjegyeztem a helyét, de ilyen korán még semmi jele. Ahogy rokonát sem leltük a lakcímén. Hiába enyhe a tél, a kucsmagombák fáznak. Nem jönnek elő korábban mint ahogy idejük van. Tehát a cseh kucsmagombát március közepétől keresheted, a többieket áprilistól. Később többféle gyakori korhadékbontóval találkozhatsz itt: csengettyűgombák, csiperkék, őzlábgombák, és egy "titkos" helyen még az óriás pöfeteg is terem. Ezek melegkedvelő fajok, tél végén esélytelen, hogy teremjenek.
Azért nem maradtunk gomba nélkül. Itt-ott egy-két osztrák csészegomba piroslott, és a korhadó ágakon számos helyen a tegnapi csapadéktól ruganyos júdásfülgombák incselkedtek velünk. Természetvédelmi területen jobb ha visszafogja magát a gombász, és nem gyűjtöget. Helyesebb átmenni nem védett részre és ott is csak saját igényre egy keveset szedni a természet ajándékaiból. Az ipari mértékű gyűjtés helytelen cselekedet. Például a medvehagyma sarlózásos gyűjtése egyértelműen természetkárosítás, mert a szerencsétlen töveket a levágással éhhalálra ítéled! Hiába marad a hagymája a földben, levél nélkül nem tud tápanyagokat készíteni magának. A medvehagymát türelmesen, tövenként egy-egy levelet lecsípve szedjük. Hidd el nekem, hegyoldalon ezzel a módszerrel is tudsz bő két kilót gyűjteni, ami nagy szatyornyi mennyiség. Bőven elég magadnak, de a rokonoknak is. Ráadásnak a medvehagyma frissen a legjobb. Erős íze miatt amúgy sem kell belőle sok. Ne őrülj meg a zöld aranyláztól! Tiszteld éltető közegedet, a természetet!
Békés megyében nem él vadon a medvehagyma, de van helyette rokona, ilyen a vadsnidling, ami a metélőhagyma. Sikerült szép élőhelyi képet lőnöm a közönséges növényről, ami mégis jól mutat a természetes közegében. Számos egyszikű növény van, ami ilyenkor hajt. Ezeket véletlenül se szedd le, mert zömük mérgező. A hagymáknak jellegzetes szaga van, ami segíti felismerésüket. Természetvédelmi területen belőlük sem szedünk. Itt mindent a szemnek, semmit a kéznek szabály érvényes. Szerencsére a vadsnidling tényleg gyakori, bőven találhatsz belőle. Ugyanolyan jó és finom mint a medvehagyma. Kipróbáltam pogácsában és semmiben sem maradt el a medvehagymás változattól. Nagyon gyorsan elfogyott a nyolcvanhárom darab pogi. Ha érdekelnek a vadon gyűjthető növények, az Erdőkóstoló blogot érdemes átlapoznod. Én csak érintőlegesen foglalkozok a növényekkel, nekem a gombák a kedvenceim. De ezt már jól tudod.
A tanösvény kivezetett minket a pusztába. Itt egyből belénk kapott az erős szél. Ennek ellenére felmentem a kilátótoronyba. Nyáron és ősszel a darazsak miatt elkerülöm. A mélyebben fekvő térszíneken pocsolyák fodrozódtak. Ez a normális képe a pusztának. Tavaly száraz maradt a rendkívüli aszály miatt, amikor februárban és márciusban összesen csak 15 mm csapadék hullott! 2020-ban jelentősen jobb a helyzet és további ciklonok várhatók jövő héten. Kicsit sétáltunk a pusztán. Darvak repültek át felettünk. Próbáltam lefotózni csapatukat. Talán észreveszed a madarakat a képen. Sajnos nagyon zúgott a szél, esély sem volt rögzíteni a magasban daloló mezei pacsirta énekét. Ezért linkelek egy videót, amiben hallható. A területét jelöli meg az énekével.
A puszta tocsogós részén átcuppogva, egy részt kikerülve az ösvényből tértünk vissza a fák közé. Nem mentünk körbe, mert így is eleget csúszkáltunk a sáron.  A túra során lőtt többi képet válogatásként rakom ki. Abszolút megérte terepre menni. A zajos városi életmódunk stresszhatásait jelentősen csökkenti a szabad ég alatti séta, ami a legolcsóbb módja az egészség megőrzésének.

Gombamánia portfóliója

Holnap lesz a születésnapom, és mit kívánhatnék magamnak mint alkotó feladatot/munkát, amivel pénzt tudok keresni. De hogyan találhatnám meg a leendő megbízómat, ha nem adok hírt tevékenységeimről.
A szellemi szabadúszó életutam tele élményekkel és nemcsak én kaptam, hanem bőven adtam is. Komolyan veszem a társadalmi munkát, de ennek folytatásához meg kell teremtenem az anyagi bázist. Nem az egész világot kell megmentenem, hanem maréknyi ember gondolkozását megváltoztatnom. Ez is óriási feladat, és a sziszifuszi munka ellenére hiszek benne, hogy ez az, ami igazán megéri. A dolgaink tönkremennek, a pénz elinflálódik, de a természeti tudás megmarad. Az évek során képeztem magam, és gyakoroltam a tudásomat.

 Bár visszahúzódó, csendes jellem vagyok, de a célom érdekében szórakoztató, jó stílusú, nagy tárgyi tudású előadóvá változtattam magamat. Több mint harminc előadásom van, amiket időnként frissítek. Kedvenc témáimról gördülékenyen, hangszínemen változtatva, humorosan és komolyan, amikor éppen valamelyik szükséges, jól érthetően beszélek. Igaz, a gyors gondolkozásom miatt hajlamos vagyok a hadarásra, ezért hálás vagyok, ha a közönség szól, hogy túlságosan felgyorsultam. 
 Az elméleti tudás akkor igazán élvezetes, ha a terepen kerül kipróbálásra. Egy ideje nem számolom a túravezetéseimet, száznál megálltam. Elmélet és gyakorlat nálam ugyanolyan fontos. Örvendetes számomra, hogy az utóbbi időben felkapott kifejezés lett a japán "erdőfürdőzés". Az erdőjárás áldásos hatásait saját magamon tapasztaltam meg. Határozottan jobb a közérzetem túra után. Ha orvos lennék, receptre írnám fel a heti egy napos természetjárást mindenkinek. Jelentősen javít a testi-lelki állapoton.
A természet felfedezése a gyerekeknek talán még jobb szórakozás mint a felnőtteknek, mert bennük jobban pezseg a kalandvágy és az erdő sokféle érdekességet kínál nekik. Szívesen viszek terepre iskolásokat is. Ez a városi életformánk miatt még fontosabb mint gondolod, mert könnyű végleg elszakadni a természettől és idegenként tekinteni az éltető közegünkre, aminek védelme közös érdekünk. Ezért a gyermekeket még inkább hívni kell a zöldbe és megmutatni nekik az élet csodáját.
A védett gyászcincér és hasonló nagy méretű ízeltlábúink garantáltan lenyűgözik a gyerekeket. Ugyan a gombák a kiemelt kedvenceim, de természetbúvárként jól ismerem a hazai élővilágot. 2017 óta az erdő mint csodálatos ökoszisztéma a kedvenc témám. Igaz, a gombász a fák között találja a legtöbb gombát, mert az erdő tökéletes élőhelye a kedvenceimnek. Páratlan kincsestár, ahová szívesen bevezetek felnőttet és gyereket egyaránt.
Örömmel kiterjeszteném tevékenységi körömet. A 21. század pont olyan embereket kíván mint én, akik belső motivációtól hajtva az értékek megőrzését, azok bemutatását vállalta fel. Önzetlen vagyok, nagyon sok előadás és túra ingyenes, de az anyaggyűjtő/tudásomat bővítő utaimhoz anyagi bázisra van szükségem. Ezért szeretném, ha megbízási díjas felkéréseddel támogatnál.

Növekednek


A hónapban 6-án kerültek fel az első, apró cseh kucsmagombákról képek az Index fórum Gombázós topikjába. Ma újabb gombásztárs piszkálta meg valahol a nyárfaavart és leplezett le termőtestet. Gyakorlatilag a kucsmagomba felső része egy olyan csészegomba, aminek lefelé hajlik a széle és felszíne barázdálódik, hogy minél több tömlő férjen el rajta, amikben a spórák vannak.
Érdekes, hogy a jelentősen enyhébb idő ellenére nem sietős a növekedésük. Idén is március közepére lesznek szedhető méretűek a nyárfa ligetemben. A tökéletes cseh kucsmagombáról lásd az egyik 2018-as fotómat.



Két éve remek szezonja volt a kucsmagombáknak az igen bőséges februári csapadéknak köszönhetően. Gyönyörű nagyra nőttek, és kiváló állagúak voltak.


 
Ez pedig 2016-os montázs, amit 8 képből állítottam össze. Mindegyiken másik termőtest rejtőzködik. Eleinte az avarban bujkálnak, csak a meleg időben nyúlik meg a tönkjük. 


Fontos észben tartani, hogy a cseh kucsmagomba nem kellően hőkezelve (minimum 20 perc főzés) gombaallergiát vált ki, ami erősebb gyomorrontásban tör elő. Ugyanígy az idősebb termőtesteit sem érdemes felszedni, amiknek a belsejében narancs színű foltokat látsz, ami baktérium támadása. Ezektől is szapora menést kaphatsz.
Értékét koraisága, nagy tömegű megjelenése adja. Íze közepesen erős.

Februári nyugalom

Fél kilenckor hárman elindultunk körülnézni a háztájiban. Az első bébi tavaszi gombákról készült fotók felpiszkálták egyikünket. Én jól tudtam, hogy hatalmas mázli kell a pirinyó termőtestek megtalálásához, így nyugodtan megálltam lefotózni az égboltot, ami megkapó látványt nyújtott a fátyolfelhőkkel. Aztán baktattam a társaim után. A kis nyárfa ligetem kellően be van ázva. Jelentősen jobb a helyzet mint tavaly. Az avar alatt nedvesen süpped a talaj. Elégedetten sétáltam az ismerős, öreg nyárfák között. Szerencsére többségük átvészelte a viharos napokat. A cseh kucsmagombás rész járható maradt. Itt egyetlen egy picike osztrák csészegombát találtunk. Sebaj! A mai nap célja nem a gombászás volt, hanem a kellemes testmozgás a remek időben. A február csendes időszaka a kedvenceinknek. Azonban a március rendesen pörögni fog, ha nem változik az időjárás és robban ránk a szeles-meleg. 

"Pink dreams"

Naplemente után pár perccel fotóztam le mobillal az eget nyugati irányban. Nem húztam a színeken, ilyen volt a valóságban. Aztán rá tíz percre énekelni kezdett a fekete rigó, idén először szólalt meg. Tökéletes időzítés Bálint napra, amikor a néphagyomány szerint a madarak is párt választanak. Ez a szerelmesek napja, ilyenkor mindent elárasztanak a piros szívek és a gyönyörű vörös rózsák. Azonban nemcsak ezen az egy napon lehet kedvesebbnek lenni a másikkal és jelezni számára, hogy fontos nekünk.
A legkedvesebb szín a rózsaszín, ami ma inkább lányosnak minősül, holott kiegészítő színként minden gond nélkül férfi is hordatja. Vagy talán a férfiakban nincs kedvesség?
Nekem a tavasz színe. Kedvelem a rózsaszín virágokat, és lenyűgöznek a virágzó díszcseresznyék. Ezért a mai napra való tekintettel a tavalyi fotóim közül kiválogattam párat, amin a fő téma rózsaszín(es). 


A ráncos galambgomba Russula vesca a válogatás egyetlen ehető-árusítható termőtestet növesztő gombája. Érdekes színe van, ami azonnal felhívja magára a figyelmet. Nem csípős, enyhe ízű. Sőt kimondottan finom. Közeli rokona a dióízű galambgombának.

A rózsaszínű nyálkásgomba Gomphidius roseus ehető ugyan, de hazánkban védett. Ezért nem gyűjthető. Nagyon gyakran a tehéntinóru társaságában leljük meg hosszútűs fenyők alatt. A tinóruk rokona, de azokkal ellentétben lemezes termőrétegű.
A rózsáskalapú tinóru Rubroboletus legaliae Kétkörösköz egyik legfeltűnőbb gombája élénk színei és nagy mérete miatt. Alaposan sütve-főzve ehető, de előfordul, hogy így is hashajtó hatású marad. Inkább jobb a helyén hagyni és ott gyönyörködni benne.
A bársonyos fapereszke Tricholomopsis rutilans az egyik legszebb gomba. Fenyők korhadékán tenyészik. Lemezei sárgák. Húsa kesernyés, de nem mérgező, így elvileg fogyasztható. Ízlésekről nem vitatkozok. Én sosem kóstoltam. Csak fotózom.
A szöszös fűrészgomba Lentinellus ursinus korhadékbontó, akár az előző gomba, csak éppen bükköt, hársat korhaszt. Fűrészes élű lemezei vannak. A galambgombák rokonságába tartozik a rend szintjén. Erősen rostos, rugalmas húsa élvezhetetlen.

A rózsás kígyógomba Mycena rosea elbűvölően néz ki, de elég megszagolni, és erős retekszaga kijózanít. Mérgező. Kár, mert egyébként az egyik legszebb rózsaszín gomba. Fás élőhelyek gyakori talajlakó korhadékbontója.
A Mycogone rosea galócák termőtestét megtámadó és lebontó penész a Hypocreaceae családban. Ismertebb rokona a tinórufaló, avagy aranypenész. Penészes gombát sose egyél meg, ételmérgezést okoz.
A vörös málna-nyálkagomba Tubifera ferruginosa csak nevében gomba, mert egészen másmilyen élőlény mint a kedvenceink. Azonban esős időszakban erősen korhadó fákon gyakran rálelhetünk és élénk színével könnyedén észreveteti magát.
 

Virtuális gombászat


2018-as őszi videó Szecsuan tartományból. A gombák zöme nem él nálunk, de rokonaik igen. Ahogy elindul a fiatal hölgy gombászni a következő gombákat láthatod: galambgomba, fenyőtinóru, indigókék tejelőgomba, a felirat ezután kenyérgombát ír, de az másként néz ki nálunk, rókagomba, de ilyen piciket ne szedjél fel, a következő adag már normális méretű, varashátú galambgomba, tejelőgombák következnek, köztük az ízletes rizike és ismét indigókék tejelők, valamelyik fülőke.
Természetesen van folytatása a videónak, amelyikben ételeket készít a gombákból.



A videó végén a kötelező figyelmeztetés, ne egyél meg ismeretlen gombát!

Zivatar télen


Idén télen másodjára alakultak ki zivatarok az országban és most az egyik kisebb rendszer Békés megyét is elérte. Mennydörgésre ébredtem. Van egy olyan sejtésem, hogy az idei év időjárása több mint meglepő lesz.

Az idei elsők


Az Index fórum Gombázós topikjába szabokucsma fórumtárs feltöltötte az idei első fotókat a fejlődésnek indult cseh kucsmagomba termőtestekről. Másfél hónap múlva lesznek szedhető méretűek. Tehát türelem. Mozgolódik a 2020-as tavaszi szezon. Egyelőre az időjárás is jelentősen kedvezőbb mint tavaly. Izgalmas hetek előtt állunk. Kitart-e a jó idő, vagy beüt a meleg-szeles horror tavasz, ami mindig végez a kucsmagombákkal.