Bőség


A gyulai piac vizsgálójába pénteken több amatőr gombász érkezett és hoztak mindenféle gombát. Ezekből néhányat az asztalomra tettem és lefotóztam. Sajnos a képre nem fért rá a sziki csiperke és a sárga gévagomba, így ezekkel együtt 20 faj fordult meg a kezeim között.
1. déli tőkegomba
2. tarlógomba faj
3. rőt fagomba
4. sörtés dücskőgomba
5. lilaszegélyű egyrétűtapló
6. óriás bokrosgomba
7. nyálkás gyökeresfülőke
8. gyapjaslábú fülőke
9. likacsosgomba faj
10. mezei csiperke
11. karbolszagú csiperke
12. émelyítő pereszke
13. begöngyöltszélű cölöpgomba
14. földtoló galambgomba(?)
15. okkerszínű tinóru
16. nyárfa-érdestinóru
17. galambgomba faj
18. galambgomba faj
Póstelekről jöttek: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 15, 18. A többiek nyárfa ültetvény melletti füves területről, ahol a fák között bizonyosan lehetett néhány tölgy is.
A gombák közül jó étkezési gomba: 1, 10, 16.
Ne feledd, hogy a gomba-szakellenőr pont azért van, hogy segítsen rendet tenni a sokféle gomba között és csak az étkezésre alkalmas, jó gombákat visszaadni neked.

Irány a gombavizsgáló!


A legnagyobb nyári aszályban és forróságban kitartóan mondogattam nektek, hogy "figyeljétek meg, az ősz jó lesz! Szeptemberben megjönnek az esők és berobbannak a gombák." Pont így történt. Most aztán mindenki bőségesen szedhet a kedvenc fajaiból friss termőtesteket. Azonban sose feledjétek el, hogy bizonytalan határozású gombával irány a gombavizsgáló! Békéscsabán hétfőtől szombatig a reggeli-délelőtti órákban megtalálod a piaccsarnokban Laci bácsit, engemet pedig a gyulai piacon kedden, pénteken, vasárnap héttől délig.

Gyilkos galóca riadó

A gyilkos galóca Amanita phalloides közönséges, gyakori gomba hazánkban. Akár városi parkokban, fasorokban is élhet-teremhet mint a mai fotómon látható példányok. A tenyésztest gyertyánnal társult. Kölcsönös támogató viszonyban él együtt a gomba és a fa. Tehát az erdei életközösség hasznos tagja a gyilkos galóca, azonban a termőteste ránk nézve, ha elfogyasztottuk, komoly veszélyt jelent. Sajnos a vegyületei erőteljes sejtmérgek, amik elsőnek a májat verik szét. A hidegvérű állatok mint a csigák, rovarok sokkal jobban tolerálják az amatoxint, nem pusztulnak el tőle. Ezért a "csigarágta" gomba semmiképpen sem tekinthető ehetőnek! Pechünkre a gyilkos galócának nincs taszító szaga vagy riadalmat keltő színváltozása. Szolid megjelenésű, klasszikus kalapos gomba formájú termőtestei vonzóak az alkalmi gombászok számára. Most a tölgyeseinkben, ha melegszik az idő, hatalmas tömegben fog teremni. Ez az egy gomba, amit mindenkinek ismernie kell, mert semmiképpen sem kerülhet a tányérra! 
Ha teljesen kezdő vagy, és csak a bolti csiperkét ismered, inkább kerüld el az összes fehér lemezes gombát, mert akkor a gyilkos galócát is a helyén hagyod. Ennek a lemezei sosem lesznek barnák, mert fehér a spórapora. A gallérján nincs az erdőszéli csiperkére jellemző küllőszerű mintázat. Ne szedd le csiperkének vélve! Ami még gyanús lehet, a fehér lemezeken és egyszerű galléron kívül, hogy tönkje finoman márványozott, és az alján bocskor van. Ha a gomba töve mélyen van, akkor csak szakadozottan kerül elő mint a megörökített példányoké is, de azért a középső fél termőtest tönkjének alján valamennyire látható a teljes burok maradványa. Sajnos a kalapszín nem mindig zöldessárga, a tiszta fehértől a szürkés-barnáig sokféle árnyalatú lehet. A lényeg, hogy a fehér lemezes, galléros és bocskoros gomba mindig életveszélyesen mérgező galóca! Ha nem látod együtt ezt a három tulajdonságot, inkább hagyd a helyén a bizonytalan határozású termőtestet! Vagy tedd papírzacskóba, külön a többitől és vidd el szakellenőrhöz!
Sose egyél meg bizonytalan határozású gombát! A legkisebb kétség esetén is dobd ki a termőtesteket! A legbiztosabb módja a mérgezés elkerülésének, ha nem eszed meg a "talán az" gombádat! A gyilkos galóca mérgezés 10-ből 1 esetben halállal végződik.

Helyzetjelentés

Itt van az ősz, itt van újra. Mindjárt itt az őszi napéjegyenlőség 22-én és az időjárás megtette pálfordulását, forró nyárból átváltott hűvös őszibe, és jönnek-mennek az esőt hozó frontok és ciklonok. Az ország kétharmadán megtelt éltető vízzel a talaj felszíne és itt-ott már fél méteren is feltöltve a föld. Sajnos dél-keleten siralmasabb a helyzet, ide még bőven jöhet eső! Azonban az összkép egyre gombásabb, így mindenki készülhet a kedvenceink tömeges megjelenésére. Érdekes, hogy a kedvezőtlenebb helyzet ellenére itt sincs gombátlanság. A gombász kosarat a vasárnapi piacon fotóztam Gyulán a gombavizsgálat után. Tartalma: déli tőkegomba, sárga gévagomba, erdőszéli csiperke, és Laci bácsitól vásárolt bihari sárga rókagomba. Az ősz közeledtét jelzi, hogy  melegkedvelő gyökérkapcsolt gombák kezdenek visszavonulni és a hidegtűrő vagy egyenesen a hűvösebb időt kedvelő korhadékbontók indulnak be. A gévagombának tavaszi és őszi termőhulláma van egy évben. Most sokfelé lehet találni, közönséges faölő gombánk. Ne feledd, alaposabb hőhatást kíván és csak zsengén finom, amíg sajtkeménységű és bőven levedzik. A déli tőkegomba a mediterrán térségből érkezett, de meglepően jól bírja a hűvöset is. Leginkább nyárfák maradványain találhatod meg csoportjait. Kalapjai sokféleképpen elkészíthetők. Amint látod, bőséges gombatalálatot ad. Az erdőszéli csiperke az egyik legjobb csiperke. Sajnos az előző bejegyzésben bemutatott karbolszagú csiperkével összetéveszthető, de ennek lemezei az érés során nem lesznek rózsaszínűek, hanem ilyen szürkés-lilásak, amint a fotón is láthatod. Nagyobb termetű, húsosabb, és kellemes mandulás-ánizsos, édeskés illatú. Kalapja fiatalon nem szögletes, hanem félgömb alakú és kinyílva domború, majd kiterül. Fontos, hogy fogdosás nyomán idővel csak kívül megsárgul. Húsa nem sárgul, a tönkbázisban sem. Egészen fiatalon, még a zárt kalapok lemezei piszkosfehérek. Felületesen gyűjtve a gombákat felszedhetsz közé fehér színű gyilkos galócát! Annak viszont a galléron kívül van bocskora is, és nem lesznek fehér lemezei színesek! További fontos különbség, hogy a zárt gombakalapot megnézve, a gyilkos galócáén nincs a leendő galléron fogaskerék-szerű díszítettség. Az erdőszéli csiperke és a gyilkos galóca felületes hasonlósága az egyik komoly ok, amiért fontos a szakellenőrt felkeresni gombagyűjtés után. Sose egyél meg pontos határozás nélkül vadon termett gombát! Nem elég, hogy hasonlít egy általad már gyűjtött fajra. Nagyon nem. Még egy karbolszagú csiperke mérgezés is tud életre szóló rossz élmény lenni, a gyilkos galóca pedig tényleg meg tud ölni.

Kiegészítés: Nézzétek meg a tuti óriás pöfeteges lelőhelyeiteket, mert éppen van egy termőhulláma.

Mérgező csiperke


A karbolszagú csiperke Agaricus xanthodermus az egyik leggyakoribb gombánk. Klasszikus csiperke megjelenésű, bárki boldogan indul meg nagy csoportjai felé a mezőn, de felvéve több mint gyanúsnak kell lennie. A legbiztosabb kettévágni és a tönkbázist megvakargatni. Sárgulni fog, amint a képen látod. Húsának kellemetlen vegyszeres szaga van, akár ha orvosságot szagolnál. Abszolút nincs az az igazi, kellemes csiperke illata. Kalapja közepe gyakran füstös, vagy száraz időben teljesen szürkés és a kalapbőr behasadozó és repedező. A kalaphúsa vékonyabb a kedvelt csiperkéknél. Ugyanúgy galléros a tönkje. A lemezei rózsaszínből sötétbarnára színeződnek. Nedvesebben kívül-belül vakargatásra krómsárgára színeződik. A fotózott példány és a többi is vízhiányos volt a szárazság miatt. Ezért a gyengébb színreakció. Ellenben a szaguk jobban érezhető volt.
Kerüld a tönkbázisban sárguló és vegyszerszagú csiperkéket! Ezek mind mérgezők, gyomorrontást okoznak. Jó tudni, hogy főzés során szaguk felerősödik és a viszolyogtató bűz erős figyelmeztetés.

Vasárnapi mini gombászat