Furcsa képzettársítás

A rózsaszínes egyrétűtaplónak Daedaleopsis confragosa van/volt egy színváltozata a var. tricolor. A felemás igeidő oka, hogy beolvasztották az alapfajba, vagyis megszűnt önállú színváltozat lenni.
A neten talált fotó picit valószerűtlennek hat, pedig egy hazai felvétel is bizonyítja, hogy lehet ennyire színes. Ez a gyönyörű, körkörös tarkaság engemet  a kánkán táncosnők szoknyájára emlékeztet. Ezért illesztettem be a szöveg alá egy videót, amiben két perc után kezdődik a kánkán.
A rózsaszínes egyrétűtapló hazánkban gyakori faj. Lombos fák sebparazitája, majd korhadékbontója. Leggyakrabban ártéri ligeterdőkben találkozhatunk vele. Bár termőtestei egyévesek, de lassan bomlanak le, így télen is rájuk lelhetünk.


Megjegyzés: A képet innen vettem.

Cikkajánló: A virágok óriása

„A rafflésia, más néven óriás bűzvirág szinte minden tulajdonsága különleges. A földkerekség legnagyobb ismert virága. Nemzetségének fajai az egyre fogyatkozó délkelet-ázsiai trópusi esőerdők egyik természetvédelmi jelképévé váltak. Nincs levele és szára, csupán élősködő virágai emelkednek ki gazdanövényének hajtásából. Vörösesbarna színe és bőrnemű tapintása éppúgy rothadó, állati tetemekhez teszi hasonlóvá, mint illatanyagai. Jókai Mór is az „Egész az északi pólusig” című regényében írt róla: „Az óriási rafflesia, félig gomba, félig virág, melynek átmérője nagyobb emberi lépésnél, levelet sem küldve előre, pattan ki a földből.”

A teljes cikk a TermészetBÚVÁR magazin 66. évfolyamának 5. számában olvasható el.

Tejelünk és csípünk

A galambgombafélék családjába két jól ismert nemzetség tartozik, a galambgombák és a tejelőgombák. Az előbbiekről két cikket publikáltam az előző blogban: ehető és ehetetlen galambicák. A tejelőgombák közül egyet-egyet mutattam be eddig, pl.: a fehértejűt, ami sütve különleges ennivaló. Hazánkban kb. ötven fajuk él. Többségük ehetetlen, de gyökérkapcsolt gombákként egyes élőhelyek jellegzetes, tömeges gombái. Ismertebb fajok az ehető rizikék: ízletes, lucfenyvesi, jegenyefenyves, vörösödőtejű. A tejelőgombák galambgombákkal közös jellemzője a morzsalékony, pattanva törő hús. Ez egy igen meglepő tulajdonság, ha az ember a bolti csiperkéhez, laskagombához van hozzászokva. Ami viszont egyedi és egyben névadó tulajdonságuk, a tejnedvük. A tejnedv színe, íze, esetleges színváltozása a levegőn fontos némely faj meghatározásakor. Száraz időben előfordulhat, hogy nem tejelnek, de ekkor is felismerhetőek morzsalékony húsukról és tönkre lefutó lemezeikről. A cikkben bemutatott három fajról korábban akartam írni, még a freeblog elhagyásakor, amikor csalódottságomban keserű és csípős tejelőgombákkal álmodtam. A gombamániám mellékhatásaként gyakran álmodok gombákkal. 

A pelyhes keserűgomba Lactarius vellereus a sütve fogyasztható fehértejű hasonmása, azonban kis odafigyeléssel nem téveszthetjük össze őket. A pelyhes kalapbőre bársonyos-nemezes, míg a fehértejűé csupasz. Lemezei vastagok és ritkán állnak, míg a másiknak sűrűk és vékonyak. Ehetetlenül csípős főzve, sütve egyaránt. Ne szedjük fel a fehértejű helyett.

A begöngyöltszélű tejelőgomba Lactarius zonarius nagyon gyakori a közeli tölgytelepítésben. Szerencsére a gyümölcsös illata sosem vett rá, hogy elkészítsem ételnek, mert nagyon csípős. Tejnedve fehér színű, színét nem változtatja. Az ízletes és a lucfenyvesi rizike hasonmása, azonban a rizikék tejnedve narancsvörös, répaszínű, és a húsuk zöldesen foltosodik.
 
A rózsáslemezű tejelőgomba Lactarius controversus szintén hasonlít a fehértejűre, de idősen rózsaszín lemezei és fapartnerei, nyárfák és fűzfák miatt fel tudjuk ismerni. Nagy termetű, feltűnő gomba, azonban a gombász pechére ehetetlenül csípős. Ha nagyon erőltetjük az elfogyasztását, akkor alaposan megfájdíthatja a hasunkat.

Megjegyzés: A gombák fotóinak eredeti helyét megnyithatod a nevükre kattintva. 

A zöld pettyes

A zöldspórás zselégombát Hypocrea gelatinosa megemlítettem a zöldlemezű galócánál, mert a zöld színű spóra nem túl gyakori a gombáknál. A képen jól látható a névadó tulajdonsága, de a valóságban nagyító kellene a megfigyeléséhez, mert a termőtestpárnái csak 1-3mm szélesek. A zselészerű meddő részbe vannak beágyazódva a tömlőket tartalmazó peritéciumok. Ezek nyílásait festik meg az érett spórák, amik éretlenül még színtelenek. A tömlők alapján kitalálható, hogy tömlősgomba Ascomycota. Korhadékbontó. Erősen korhadt farönkökön, ágakon terem júliustól októberig, de még novemberig is, ha enyhe az idő. A gombász fórumban 2010-es bejegyzésben találtam rá.

Megjegyzés: A képet innen vettem.

Kiskedvencem

Az élesztőgomba Saccharomyces cerevisiae az ember egyik legjobb barátja, így az enyém is. Élesztőgomba nélkül tényleg szegényebb lenne az életünk, például hiányában sokféle ízletes, ünnepi süteményről kellene lemondanunk, ahogy a borról, sörről is. Most decemberben különösen hasznos munkaerő a picurka élesztőgomba. Annyira picike, hogy csak mikroszkóppal látható. A részletgazdag fotózásához elektromikroszkóp szükséges. A hamis színes felvétel azzal készült.
A friss élesztőben milliárdnyi van belőle. Tehát a boltban vett „kockaélesztő” él, így apró házi kedvencként kell bánnunk vele. Nagyon jó munkás az élesztőgomba, ha kedvében járunk. Anyagcseréjének mellékterméke, a szén-dioxid fújja fel a tésztáinkat. Az élesztőnek kiváló az ét- és létvágya. Eszik és sarjadzik. Ezért kell a langyos tejben egy kevés cukrot feloldani, illetve a tejben lévő tejfehérjére is ráveti magát. Aztán később a lisztben lévő keményítőt darabolja fel az enzimjeivel. Minden alapanyagnak langyosnak kell lennie, különben lelassul az élettevékenysége. Az élesztőgomba végzete a sütemény megsütése, mert 60Celsius foknál elpusztul. Bizony még a jóban is van rossz, hiszen a finom sütemény ára több milliárdnyi szorgalmas élesztőgomba halála. A bejgli, hókifli, pogácsa majszolása közben jó szívvel fogok gondolni akaratlan önfeláldozásukra. Csak azért mert picurka élőlények, még nekik is jár a tisztelet.



A hősök köztünk élnek

A Lencsési úti öreg kocsányos tölgyfasor élőhelye a nagy hőscincérnek. Idén augusztusban hazafelé biciklizve gyakorlatilag biztosítottam a faj helyi fennmaradását, mert egy pár igyekezett a bicikliúton összejönni. Éles hátraarcot csináltam a biciklivel, felvettem a szerelembe bonyolódott cincéreket és visszaraktam őket a fára. Akármikor áthajthatott volna rajtuk egy figyelmetlen ember! Én azonnal észrevettem őket, és fél pillanat alatt átrobogott az elmémen: 16 éve nem láttam nagy hőscincért, egy pár van az úton, bármikor meghalhatnak.
A nagy hőscincér Európa egyik leglátványosabb ízeltlábúja. Sajnos egyre kevesebb van belőle. Hazánkban védett, egy példány eszmei értéke 10000 forint.
A képen a nőstény látható.

Tutti Frutti emlékek

Amikor kislány voltam, a 80-as években, egyik kedvenc édességem volt a Tutti Frutti fantázianevű, gyümölcsös ízesítésű, olvadós rágócukorka. Akár tejfoggyilkosnak is lehetne becézni. A cukorkák csomagolása pasztell rózsaszín és kék volt, míg maga a cukorka halvány sárga, de ha jól emlékszem ezek a citromos ízűek voltak, mert voltak rózsaszínűek is. Ezeknek vajon milyen ízt akart adni az édesipari cég? Örök rejtély. A régi gyerekkori emlék jutott eszembe, amikor megláttam tavaly nyáron a gombás fórumban egyik gombásztársam fotóját. Shroomer a fakó tinóru aszalványát örökítette meg. A fakó tinóru Boletus fechtneri termőtestekre méltatlan helyzetben talált rá, valaki felrugdosta őket. Ehető faj, így aszalvány lett belőlük. A fakó tinóru szárítás után is megőrizte csodás színeit. A húsa a termőréteg felett kék színű maradt, míg a tönk alsó része rózsaszín. Egyébként az élő termőtest tönkjének külső részén vöröses öv van, ami megkülönbözteti a többi szürkés (általában van egy kis piros árnyalata is) kalapú, sárga húsú tinórutól. Jellegzetes illatú, édeskés ízű, puha húsú, ehető tinóru. Azonban ritka, visszaszorulóban van. Ezért kímélendő. Szereti a meleg lomberdőket. Ezekben remélhetjük felbukkanását nyáron, vagy meleg ősszel.  

O Tannenbaum

Aranyos fakín

A tölgyek és az ünnepek kapcsán bóklászott át az elmémen az ötlet, hogy írjak a fagyöngyökről. A képen a sárga fagyöngy Loranthus europaeus álbogyói láthatók. Ez a fagyöngy a tölgyeket kedveli, és ellentétben a közismertebb rokonával, lombhullató, így télen sem tűnik fel az embereknek. A fehér fagyöngy örökzöld. Ez az egyik fontos különbség közte és rokona közt, illetve, hogy álbogyói fehér színűek.
Nyugati romantikus filmekben, ha Karácsonykor játszódnak, gyakran lehet látni, hogy a leendő szerelmesek fagyöngy alatt csókolják meg egymást először. Ez a jele annak, hogy hamarosan egy pár lesznek. Az örökzöld fehér fagyöngy az ünnep egyik kedves dísze hazánkban is. Ilyenkor piacokon, virágboltokban árulják kis csokrokba kötve. Nagyon bájos szokás a fagyöngy alatti romantikázás, de a fák a pokolba kívánhatják a fehér fagyöngyöt és a rokonait. A fagyöngyök magyar családneve beszédes: fakínfélék. Kellemetlen félélősködői a fáknak, vagyis „csak” a vizet lopják a gazdanövénytől. Hazánkban a változó klíma miatt terjedőben vannak, hiszen a szárazságtól kiritkul a fák koronája, és a napfénykedvelő fagyöngyök könnyebben tudnak megtelepedni ágaikon. Árnyékban a kis túlélőművészek bizony sínylődnek. A fehér fagyöngy annyira rámenős, hogy még a rokonán, a sárga fagyöngyön is élősködik. A fehér fagyöngy szerepel a gyógynövények között, de mérgező hatása miatt kizárólag orvosi javaslatra szabad gyógyításra használni. Az alatta való csókolózásnak esetlegesen 9 hónap múlva jelentkező áldásos következménye lehet. Ha már annyira belejöttem a témán belüli bolondos ámokfutásba, végezetül egy rövidke részlet a Dawson és a haverok című tini sorozatból.


Gombákkal a világ körül 5.

Az indigó tejelőgomba Lactarius indigo a legkékebb gomba, annyira kék, hogy elsőre kételkedtem létezésében. A színes sorozatomhoz keresgéltem a kék/kékes gombákat és feltűnt a kék színű rizike a képkeresőben, de az eredeti rizike képszerkesztő programmal manipulált fotójának véltem. Egyszerű a sárgából kéket csinálni. Aztán leesett, hogy az igazi színét látom.
A gombák közt ugyan gyakori a sérülés nyomán kékre színeződő hús, de a termőtest kék színe jóval ritkább. Ezért kedvenceim a kék gombák.
Az indigó tejelőgomba a közepes értékű ehető gombák közé tartozik. Termőtestének illata nincs, merev és pattanva törő húsa lehet keserű is, ami csökkenti élvezeti értékét. Fantasztikus színét
az azulén nevű szerves vegyület okozza, ami a tejnedvét és kékre festi. Ez a levegőn zöldre változik. Néha tejnedv nélküliek a termőtestei. Melegkedvelő faj, Észak-Amerika dél-keleti részén, Mexikóban és egy-két dél-Amerikai országban fordul elő. Mindenféle fával társul, gyökérkapcsolt gombája tölgyeknek, fenyőknek. Sajnos főzés hatására elveszíti csodás színét, szürke lesz.

Megjegyzés: A képet innen vettem.

Disznófülgomba

A disznófülgomba Gomphus clavatus az egyik "tízezres" gombánk, vagyis ennyi forint egy termőtestének eszmei értéke. Hazánkban és több európai országban védett, vörös listás faj. Kár lenne érte, mert nagyon egyedi gomba. Magyar neve a különös alakját írja le.
Felületesen hasonlít a rókagombákra, de nem velük, hanem például a korallgombákkal áll rokonságban.
A disznófülgomba a kép alapján is felismerhető. A fiatal termőtest lila színű zápfogra hasonlít. Idővel tölcséres lesz és okkersárgára színeződik. A termőréteg ráncolt, és a gomba oldalát borítja. Spórapora okkersárga színű. Gyökérkapcsolt gomba. Hazánkban savanyú talajú bükkösökben lelhető fel. Középhegységi, hegyvidéki faj, Magyarország éppen kielégíti élőhelyi igényeit. Más országokban hegyvidéki fenyvesek lakója, a fenyőkkel társul. Védettsége és ritkasága miatt feltétlenül találati helyén kell hagyni.

Kiegészítés:
A DNS vizsgálata jelentősen megváltoztatta a gombák rendszertanát. Csupa érdekes felfedezés forgatja fel a régi rendszerezést. Lesz dolga a mikológusoknak.

Megjegyzés: A képet innen vettem.

Háttérkép az asztalomon

Amikor bekapcsolom a gépet, és beléptem a felhasználói fiókomba, akkor a tehéntinóruhoz simuló rózsaszínű nyálkásgomba Gomphidius roseus képe fogad. Azért választottam háttérképemnek, mert a rózsás nyálkásgomba egy csalfa gomba, szépsége és simulékonysága megtévesztő. Nem véletlenül nő ennyire közel a tehéntinóruhoz, annak parazitája. A tehéntinóru a kéttűs fenyők gombapartnere és kölcsönös jó viszonyt ápol a fenyőivel. Ő vizet és ásványi anyagokat ad, míg a fenyő cukrot, vitaminokat. A rózsás nyálkásgomba senkinek semmit sem ad, élősködik a tehéntinóru micéliumán. Élősdi természete ellenére hazánkban védett gomba a ritkasága miatt. Egy termőtestének eszmei értéke 5000Ft.

Megjegyzés: A képet innen vettem.

Téli ábrándok

Hazánkban több „igazi” szarvasgomba faj él, amik a Tuber nemzetségbe tartoznak. Ezek közé tartozik a különleges termőidejű téli szarvasgomba Tuber brumale. Október közepétől, február, március hónapokig gyűjthetők érett termőtestei meszes talajú lomberdőkben. A föld alatt terem, akár csak a rokonai. Ez megnehezíti a megtalálását. Ha szarvasgombát szeretnénk gyűjteni, jobb magunkhoz venni egy fiatal kutyát és megtanítani a gomba keresésére.
A szarvasgomba kizárólag gomba mivolta miatt érdekel. A körötte kialakult gasztronómiai kultusz és „aranyláz” nem hoz izgalomba. Pont annyi tiszteletet kap tőlem mint a többi gomba. Ellenben vonz az ötlet, hogy feltérképezzem szűkebb hazám szarvasgomba fajait, kutyával együtt csatangoljak az erdőkben. Igazi romantikus elképzelés. A menhelyről vennék magamhoz fiatal kutyát, és így összekapcsolnám a jó dolgokat: megmentenék egy kutyát a kényszerű rabságtól, cserébe ő lenne a segítőm a szarvasgombák felkutatásában. Biztos türelemjáték lenne a megtanítása a gombakeresésre, de minden kezdet nehéz.
Majd meglátom, hogy mit hoz a 2012-es év. Milyen irányba tudok menni. Álmok vannak, és ez kezdetnek jó.

Megjegyzés: A képet innen vettem.

Labdácskák a fán

A fura golyóbisok egy parazita gombafaj termőtestei. Latinul Cyttaria hariotii, én önkényesen sárga labdagombának neveztem el. Jelenlétét az általa megfertőzött fákon nemcsak a termőtestei árulják el, hanem a fák torz kinövései, daganatai. Ezek a rút deformitások elérhetik a 2-3 métert. A jellegzetes termőtestek legfeljebb 4cm átmérőjűek, sárgák vagy halvány sárgák, csoportosan nőnek. Szivacsos állagúak, kissé édesek, de nem ehetőek. Déli féltekén élő bükk fajok parazitája, pl. Nothofagus betuloides – Magellán bükk, Nothofagus pumilio – Lenga bükk, Nothofagus antarctica -  Anktartiszi bükk. Megtalálható Dél-Amerikában és Óceániában is, ahol rálel kiszemelt bükkfáira. Régi indián törzsek a gombából alkoholt állítottak elő. Manapság senki se gyűjti ilyen vagy egyéb célra. Ellenben az általa megtámadott fákat felhasználják a faházak építésénél díszítő oszlopokként, és dísztárgyakat készítenek a rákos csomókból. Minden rosszban van valami jó. A sárga labdagomba (szerintem jó név neki) egy a fáknak kellemetlen parazita, de az ember látott benne fantáziát és hasznosította.

Megjegyzés: A képet innen vettem.

Generációk

Szombaton a gomba szakellenőr pultjánál megjelent a következő gombász generáció első képviselője. Egy kilenc éves fiúcska érdeklődött a gombák után, mert környezetismereti órán a tanító beszélt róluk. A gomba szakellenőr direkt a gyerekek miatt tart a pultján egy színes rajzokkal illusztrált füzetet. A kisfiú megvetette a szüleivel az alap gombaismertető füzetet, és ezzel egyértelmű jelét adta, hogy a gombák komolyan érdeklik. Jó volt látni, hogy a jövő már készülődik, hogy egyszer átvegye tőlünk a stafétabotot. Három gombász generáció állta körül a pultot, egyik oldalán a szakellenőr, szembe vele a kisfiú és oldalt Én.
Ha minden jól megy, jövőre elvégzem a szakellenőri tanfolyamot, és végre enyém lesz a jelen. Ideje átvennem a stafétabotot, hiszen a minap döbbentem rá, hogy a jelenbe értem és nekem kell aktívan alakítanom a szűkebb világomat. Ez a felelősség és az idő felismerésének pillanata volt. Eljött az én időm. Ezért tudtam rácsodálkozni a következő generációra, és végignézni az élet lépcsőfokain.
Jó tudni, hogy a leendő gombászok is pont ugyanolyan lelkesek mint én voltam kislányként, amikor először határoztam meg egy szabadból gyűjtött gombát, a gyapjas tintagombát.

About Biodiversity on 14 by 80 meters

This article is going to be out of the ordinary, because I intend to wander off of the main topic -- mushrooms -- and take a broader look at nature through the tiny window that is our family land.
My mushroom obsession is just a branch of my love for nature. Ever since I learned to walk, I've been exploring my native soil as an amateur naturalist. At first I only explored the backyard of my great-grandmother's house. I still remember that hedgehog I found rolled up on the straw in the hen house. I remember the bee beetles I collected from flowers. Carefully held them for scrutiny between my tiny fingers. I would hunt for rose chafers. By the time I was seven I could read fluently and would use books to identify even more species. Nature put me in awe. Even after all these years I stop and smile as I watch blackbirds as they run about under bushes, or listen to sparrows as they make noise in the afternoon. I still don't know today why they gather for some social yelling. They all chirp simultaneously, as if they were holding a forum. I like to observe animals and catch secret moments of their every-day lives. Those little moments draw the bigger picture of life, a picture that is simply stunning. At night, if the sky is clear, I open my window of observation even bigger. This is when I see the Earth as a gigantic spaceship, which is pulled along by our central star, the Sun. Along with all its planets our Sun revolves around the milky way once every 280 Million years, which as we all know is a spoked spiral-galaxy 100,000 light years across. If I let my mind drift even farther I'd look at the Andromeda galaxy above, which can be seen by the naked eye and which also has a meeting scheduled with the Milky Way 3 billion years from now to unite as one huge elliptic galaxy at the end of a long dance that will last hundreds of millions of years. One of the greatest qualities of human consciousness is our ability to discover and comprehend things like this. We're all explorers.
Let's return to my more immediate surroundings; I just heard one of the little owls living in my attic give off a shriek. It's almost destiny-like to have little owls live above a thinker. I consider it an honor because little owls are status symbols to me, for years I wished they nested above me. My wish came true.  Noctule bats lived in the attic for years. They're useful and interesting tenants too, but the little owl, holy bird of Athene is the real grand prize. "Do animals live there?", Why yes. Very much so. You just have to look around, someone with weaker nerves would freak out from all these "unwanted tenants".  Someone from the city would find the sound of little owls unbearable. While I'm softened by their shrieks, he'd be driven up the walls and yell 'death birds'. Starting with early summer, the sound of frogs and insects of the night lull me to sleep. I love this choir. From May I try to approach male field crickets, so I can catch these black tail-coated bards in action. It's one of my most kind insects. My favorites are the bronze beetles. They deserve to be called tigers of the lawn; most of them are carnivorous. I stumble upon creatures wherever I go. Once while I was attending the garden a wasp spider fell on the back of my hand. We were both surprised but at least I could take a good look at the well developed specimen before I released it back to its place. I'm afraid of only one animal but for good reasons: the hornet. It's not a phobia, rather keeping a healthy distance. After all these years I'm still not bored of observing Nature. I won't ever be. Exploration is a life-long quest.
Our family home and narrow strip of land can be found around N46'39" E21'10". Type "Békéscsaba Fényes" into the search field in Google Earth to find the 2010 Summer photos made of  the garden suburb surrounding to the county seat. Fényes used to be a part of the boondocks just a couple decades ago, since the low laying areas were often flooded by sub-surface waters. For this reason it was used primarily as cattle meadow. Once drainage was installed, grape yards took over. In the 80's families with children were assigned lands in the area. In a short period of time the cattle meadow began to show a more organized look. It preserves messengers of the original vegetation, plants and animals as part of the Great Hungarian Plain ecozone. Although by the end of the 19th century the good flood-plains were cleared and repurposed, dropping the area of woods to only 250 km^2 , the flora and fauna adapted to humans. In fact, nature is still in control despite our attempts to defy it. It shows the sturdy and silent tactics of nature, that there are still so many creatures to be found on our narrow strip of land. By the way, there are many more, these are just the ones I remember off the top of my head. For a more precise list of species I'd have to monitor this tiny habitat from spring to autumn, which I won't be able to do this year, therefore I'll have to settle for a list compiled from memory. It contains 68 species. The last is the "conqueror", human.


Herbs


Cichorium intybus

Taraxacum officinale
Urtica dioica

Polygonum aviculare

Plantago major
Malva neglecta
Achillea millefolium
Verbascum phlomoides
Symphytum officinale
Sambucus nigra
Rubus caesius


Arthropods


Araneus diadematus

Argiope bruennichi
Lycosa singoriensis
Gryllus campestris

Tettigonia viridissima
Mantis religiosa
Carabus cancellatus
Carabus coriaceus
Lucanus cervus
Lamprohiza splendidula
Aeshna cyanea
Papilio machaon
Iphiclides podalirius
Zerynthia polyxena
Polyommatus bellargus
Polygonia c-album
Inachis io
Vanessa atalanta
Vanessa cardui
Saturnia pyri
Macroglossum stellatarum

Agrius convolvuli

Amphibians


Bufo bufo

Bufo viridis
Bufo calamita
Rana dalmatina
Hyla arborea
Triturus vulgaris

Reptiles

Lacerta agilis

Natrix natrix


Birds


Turdus merula
Parus major

Cyanistes caeruleus
Periparus ater
Carduelis carduelis
Carduelis chloris
Carduelis spinus
Regulus regulus
Erithacus rubecula
Sylvia borin
Troglodytes troglodytes
Phoenicurus ochruros
Passer montanus
Passer domesticus
Coccothraustes coccothraustes
Fringilla coelebs
Fringilla montifringilla
Lanius collurio
Accipiter nisus
Athene noctua


Mammals


Sorex araneus

Erinaceus europaeus
Nyctalus noctula
Talpa europaea
Mustela nivalis
Homo sapiens sapiens


It's wonderful that despite aggressive human activities -- let's process everything so there could be ever more of us, after all humans are the crown of creation --, the local habitat is still so rich. My joy is also mixed with sadness, because I suspect that animals and plants currently living in the area are remains of an even richer past.

Why is biodiversity important? For the same reason oxygen is. That's my answer. If you wouldn't understand, I could elaborate on it, but I'm afraid that if a concise answer glances off your mind then a longer explanation would fall short even more.

English translation: Nagy Lajos

Színfolt a téli szürkeségben

A téli fülőke Flammulina velutipes a termőideje miatt a gombászok egyik kedvence. Késő ősszel az első fagyok után kezd el teremni, és a következő év tavaszáig folyamatosan növeszti termőtesteit fagymentes időben. Kis méretű, csoportos termőtestei leggyakrabban fűzfán, bodzán, nyárfán, kőrisen jelennek meg. Inkább a lombos fákat kedveli, de ritkán fenyőkön is terem. Kalapja sárga-rozsdabarna színű. Lemezei halványsárgák vagy krémszínűek, váltakozó hosszúságúak. Szívós, üregesedő tönkje felül sárga, lefelé egyre sötétebb barna. A felülete bársonyos. A kalap felülete nedvesen ragadós, szárazon fénylő. A kalapbőrt javasolt főzés előtt lehúzni, és a szívós tönköt eltávolítani. Rugalmas húsa enyhén halszagú, ami elillan főzéskor. Jó, ehető, gyógyhatású gomba. Távol-Keleten sok országban termesztik rákellenes hatása miatt. Fagymentes napokon érdemes elindulni a keresésére. Legjobb gombasalátának elkészítve.

A légyölő galóca nem cukorka

A leggyakoribb keresőszó, ami a blogomra hozza a látogatókat, a légyölő galóca. Szerintem nem a mesegomba mivolta, szép külseje miatt érdeklődnek sokan utána. Jelenlegi ismereteim alapján nem ajánlom drogos élmények szerzésére a légyölő galócát. A gombában mindig változó a hatóanyagainak a mennyisége, ezért a hatása kiszámíthatatlan. Az átlagos tünetleírás nem készít fel a valódi élményre, ami lehet nagyon nagyon kellemetlen is. Ha különleges élményt szeretnél, akkor járj utána és szerezz be igazi varázsgombát, ami a kubai badargomba Psilocybe cubensis. Nem, ne írjon nekem senki, nem termesztek varázsgombát, mert a gombatermesztés babramunka. Azonban egyszer az életben ki szeretném próbálni a badargombát. A gomba egy körutazásra visz a saját elménkben, és az élmény nagyon tömény lehet. Oda kell figyelni a gombás meditációra, mert különben pokoli is lehet a túra. Tehát ezt sem javaslom "parti drognak". A sámánok épp azért voltak, hogy szakértőik legyenek a „tudatmódosításnak”. Csak ésszel, jó önismerettel, felkészülten lehet nagyra tárni a tudatunk bezárt kapuit a varázsgombával!
Még egyszer, ne keresd, ne használd drogként a légyölő galócát vagy a párducgalócát! Tényleg kiszámíthatatlan a hatásuk.


Kiegészítés: A badargomba más. A varázsgomba egy különleges, maradandó élményt nyújt. Állítólag akár vallásos Isten-élmény is megtapasztalható, vagy annak érzése, hogy egyek vagyunk a világgal. Ez azért fantasztikus lehet. További információkért kattints ide

Extra mini gyilkos galóca

Heyderia becenevű gombásztársamnak sikerült megörökítenie az egyik legkisebb gyilkos galóca termőtestet. A méretének érzékeltetésére használt Nokia 3510i telefon méretei: 118x50x20mm. Ez alapján jól el tudjuk képzelni az apróságot, amire igaz, hogy kicsi a bors, de erős. A picike gyilkos galóca ugyanúgy mérgező mint a normál méretű. Szerencsére a kedvezőtlen termőidő okozta zsugorítás nem változtatta meg a gomba jellegzetes vonásait, és picinysége ellenére egyértelműen felismerhető. Egy másik fotón felülről van lefotózva, azon a képen a világos zöldes kalapszíne látható. Itt pedig a fehér lemezek, tönk, gallér, és a bocskor.
Soha ne szedjük le a fehér lemezes, galléros, bocskoros gombát! Pláne ne főzzük meg! A gyilkos és fehér galóca minden esetben súlyos szövődményekkel együtt járó, akár halállal végződő, gombamérgezést okoz! Ha viszont felismerjük és békén hagyjuk őket, gomba és ember egyaránt jól jár. 

Tölgyfa és gombái

A tölgyfa az ókori Görögországban Zeusz és Héra szent fája volt. Számos mitológiai történetben szerepel. A kelta druidák szintén szent fájuknak választották és számukra a tölgy a Napisten növénye volt.  A magyar néphit gyógyító erőt tulajdonított a tölgy levelének, parazsának és hamujának. A borászok szintén kedvelik, tölgyfából készült hordókban jobb érlelni a bort. A tölgyfakéreg cserzőanyag tartalmának köszönhetően kiváló összehúzó hatású szer, főzetét fürdők és borogatások formájában nedvező bőrbetegségek, lábizzadás, aranyér és szájüregi gyulladások kezelésére használják. A tölgyfa magas csersavtartalma miatt jó ellenálló képességű, hosszú életű fa, különösen a kocsányos tölgy élhet meg igen magas kort, akár ezer évet is. A rendkívül idős tölgyek nagyon jellegzetes formájú, különös famatuzsálemek. A modern ember zavarba jön a közelükben.
Békés megyében 200 év körüliek a legidősebb kocsányos tölgyek. A Lencsési utat kísérő fák kb. 100 évesek. Bár én már kisgyerekként is nagynak és öregnek láttam őket. Negyedévszázad óta alig változtak. Sajnos több elpusztult, és a még élő egyedek közül több küzd betegségekkel. Kedvezőtlen élőhely a tölgyeknek a lakótelep.
A megyében általános gond a kevés éves csapadék és a talajvízszint süllyedése. A szárazabb klíma nem kedvez a fás szárú növényeknek. Az ember alaposan belenyúlt a természetes folyamatokba, amikor megregulázta a folyókat, kivágta az erdőket és feltörte a földet. A legnagyobb baj, hogy a legtöbbünk fel sem fogta, hogy milyen bajokat okoztunk magunknak, és mennyi nehézség vár ránk a saját hibánkból. Persze bűnbakot fogunk találni… ebben nagyon kreatívak vagyunk.

„Ma az alföldi sík 71,7% szántóterülettel (Járó, 1991) a világ leginkább felszántott területei közé tartozik. A legkevésbé bolygatottnak tekinthető művelési ág, az erdő aránya ma ugyan már eléri a 10,6%-ot, de az idegenhonos fafajok aránya – részben az említett ökológiai változások következményeként – a Nagyalföldön 71,4% (Mátyás 1992), és a fennmaradó erdők jó része is messze van a természetközeli állapottól. Bartha (1992) a természetszerűnek tekinthető pusztai erdők területét mintegy 25 ezer hektárra teszi.”

A részlet az Erdészeti ökológia című könyvből származik.


Magyarországon őshonos tölgyfajok: kocsányos Quercus robur, kocsánytalan Quercus petraea, molyhos Quercus pubescens, és a cser Quercus cerris. Ezek a csodálatos fák kissé eltérő környezeti igényűek, így változatos erdőtársulásokat alkotnak, például: gyertyános-kocsánytalan tölgyes, gyertyános-kocsányos tölgyes, cseres-kocsánytalan tölgyes, cseres-kocsányos tölgyes. Az egész országban találkozhatunk valamelyikükkel. Itt az Alföld dél-keleti sarkában a kocsányos tölgy a leggyakoribb, de szinte mind ültetett. Az eredeti erdős pusztának egy kicsike foltja maradt fenn a megyében, a bélmegyeri fáspuszta. Az árterek ligeterdei a folyószabályozás miatt szorultak vissza. Hatalmas veszteség érte a helyi élővilágot, és éppen ezért a túlélők még nagyobb értékkel bírnak. Szűkebb környezetemben több keményfás jellegtelen vagy telepített egyéb erdő található. Ilyen például az egyik kedvenc gombás élőhelyem, ami egy természetvédelmi célú telepítés. Sajnos nagyon sűrű a cserjeszintje, és ritkán érzek erős késztetést a tüskés kökény, galagonya bokrok közti tekergőzésre. A tölgyek fiatal éveikben erősen igénylik a segítő gombák társaságát, így számos gyökérkapcsolt fajjal társulnak. Az idősebb fák általában kevésbé szorulnak rá a gombák segítségére, így egy idős erdőben a gyökérkapcsolt fajok helyett a korhadékbontókból van több. Azonban egy fiatal tölgyerdő kedvező időjárási helyzetben valódi gombaéden. A helyi telepítésben a következő fajokat azonosítottam: gyilkos galóca, cafrangos galóca, nagy őzlábgomba, nyeles áltrifla, húsbarna pénzecskegomba, gyökeres fülőke, sárga kénvirággomba, földtoló galambgomba, kékhátú galambgomba, piros galambgomba, büdös galambgomba, begöngyöltszélű tejelőgomba, gyökeres tinóru, változékony tinóru, molyhos tinóru, lepketapló, fodros papsapkagomba, barna csészegomba, bimbós pöfeteg, (valamelyik) pókhálósgomba. Sajnos a pókhálósgombát nem tudtam meghatározni, de mégis helye van a listában, hogy láthasd, mennyi gombacsalád megtalálta az életfeltételeit a 30 éves tölgyesben. A kiserdőben élő gombafajok száma sokkal több, de én ezekkel találkoztam a néhány cserjekerülgető túrám során.

Az írásom zárásaként ajánlom figyelmedbe A háromágú tölgyfa tündére című magyar népmesét.

Megjegyzés: Az első képet, az "ezeréves" tölgyfa fotóját innen vettem.

Karácsony jön

A hosszúra nyúlt aszály miatt a gombamániám hibernálta magát. A kedvezőtlen időjárás lehetetlenné tette idén, hogy a novembert a lilatönkű pereszke hónapjának nevezzem. Évekig szinte dúskáltam a kedvenc gombámban az őszi szezonban. Hetente 2-3x mentem a reptéri mezőre gyűjteni egy keveset, amit aztán ebédnek, vacsorának készítettem el. Idén nem kóstolhatok lilatönkű pereszkét. Persze az aszály nem végzett a gombamániámmal és remélhetőleg a talajban lévő pereszke micéliummal sem. Tehát előbb-utóbb írok új gombás cikkeket, csak éppen más téma foglalkoztat. A gombamániám szomorúságát lecseréltem az ünnepvárás jól eső izgatottságára. Napok óta Karácsonyra hangolom magamat. Apró lépésekben haladok, hogy az ünnepi hangulat normálisan ki tudjon alakulni. Semmi sietség, mindennap egy kevéske elmélkedés a Karácsonyról.
A fotóm kapcsán megemlítem, hogy két hete próbálok rájönni: van vagy nincs összefüggés a világi Mikulásábrázolás és a légyölő galóca színei közt.

A gombák rejtélyes élete


A Magyar Gombász facebook oldalán linkelte egyik gombásztársam a videót. Sok információ ismerős lesz neked, ha olvasod a blogot. Úgy látszik, hogy a gombászok többsége ugyanazon az útvonalon megy végig a gombák megismerésekor.

W mint wonderful

Szeretek sétálni és megfigyelni a környezetemet. Gyakran megállok, hogy új nézőpontból vegyem szemügyre a már sokszor látott tereptárgyakat. Pár napja a József Attila lakótelep legfőbb ékességeire, az öreg tölgyfákra csodálkoztam rá. Napokig kerülgettem őket, néztem sötétszürke, barázdás törzsüket, kusza és mégis szabályos lombkoronájukat, barnás-sárga leveleiket. Egyikük koronájának szemlélése közben a két nagy ágvillára pont úgy láttam rá, hogy w betűt formáztak. A spontán látvány egyből angol szót húzott elő az elmémből: w mint wonderful, vagyis csodálatos. Belehabarodtam a nagy és öreg fákba. Egyetlen szó csigázta fel a vonzalmamat: erdőssztyepp. Valamikor régen, pár ezer éve, jóval több erdő volt az Alföld déli részén, fele-fele arányban lehetett az erdő és a puszta. Sajnos az erdők már a neolitikumban elkezdtek visszaszorulni az ember hatására. Ennek köszönhetően a középkorhoz érve az útleírások széles rónaságról számolnak be. A puszta kapcsán az elmém pusztaságra, pusztulásra asszociál. Kellemetlen továbbgondolás... Pedig igaz, hogy az ember alaposan belenyúlt a természetbe és saját érdekei szerint feltúrt mindent és pusztított, miközben létrehozta a saját igényeit kiszolgáló környezetet. Csodálatra méltó, hogy a jelentős tájátalakítás ellenére sok-sok élőlény fennmaradt és alkalmazkodott az emberhez. Gyermekkoromban fel sem tűnt, hogy minden, ami körülvesz előttem élt emberek műve. Pár hónapja tudatosult bennem, hogy bizonyos értelemben át lettem verve, és szűkebben vett szülőföldem közel sem természetes. Nagy szántók veszik körül a szülővárosomat. Érdemes megnézni a Google Earthen Békéscsabát és környékét.

„A nagyüzemi mezőgazdálkodás megerősödése a térségben az 1960-as évek végétől a természetes közösségek helyzetét még tovább rontotta. Az óriási táblaméretek kialakítása, a melioráció, a monokultúrás termesztés, az igen nagy mérvű vegyszerhasználás és az állattenyésztés koncentrálása számos, még megmaradt élőhelyet számolt fel, a megmaradókat pedig nagymértékben izolálta. Az intenzív gazdálkodás elterjedésének hatására sok táj eljellegtelenedett, „kultúrsivataggá” vált. A természeti folyamatok alapvetően károsodtak, a vízforgalom mellett – a nagy adagú műtrágyázások és a vegyszerek szennyező hatására – a talajok tápanyagtartalma is megváltozott. Hasonlóan alakult a helyzet az erdőgazdálkodásban is, ahol az erdővagyon-gazdálkodás helyett a fatömeg termelés került előtérbe, ami a vegyes korú és fafajú természetes társulások nagymérvű letermeléséhez, helyettük tájidegen fajokból álló, rövid vágásfordulójú erdészeti monokultúrák telepítéséhez vezetett. Az erdő- és mezőgazdasági területeken olyan agresszív, nagyrészt adventív gyomfajok terjedtek el, mint pl. a gyalogakác vagy a parlagfű, amelyek amellett, hogy gazdálkodási, sőt akár egészségügyi problémákat is okoznak, agresszivitásuk folytán a még megmaradt természetes közösségek fennmaradását is komolyan veszélyeztetik.”

A részlet A Marostól a Sárrétig című könyvből származik.


Tehát mire én világra jöttem, a 70-es évek végén, Békés megye elveszítette természetes növénytársulásainak jelentős részét. A folyószabályozás és a mezőgazdaság együttesen felszámolta az eredeti, természetes növényzetét a szülőföldemnek. Olyan helyre pottyantott a gólya, ahol mindenen rajta van az előttem született emberek keze nyoma. A cikk képein szereplő kocsányos tölgyeket szintén az ember ültette. A Lencsési úti fasor a régi öntözött rét dűlőútját kísérte, a jelenben pedig a betonsáv fölé magasodva egy letűnt kor mementói. Minap egyikükre pillantva, a késő délutáni gyönge fényben, megcsapott a múlt, 2011 helyett 1911-ben éreztem magamat egyetlen szívdobbanásig. Az öreg tölgyek nemcsak az emberi történelembe engedtek bepillantást, hanem felidézték előttem egy olyan kor képét, amikor őseik természetes nyílt erdőket alkottak. Sajnos az ember túl korán vonta művelésbe az itteni tájat, és az erdőket kivágták. Pedig lehetnének igazi erdők Békés megyében is. Nyomasztónak tartom, hogy csak 4%-os a megye erdőborítottsága. Pedig az erdők remek természetes klímaszabályzók. Kár, hogy elkéstünk az erdőtelepítéssel. De ettől még érdemes lenne hagyni, hogy a természet a maga „esze” szerint cselekedjen és visszaállítson valamennyit a régmúlt növénytársulásaiból. Nagy hiba volt erőszakosan belemarni a természetbe és rablógazdálkodást folytatni. Számomra egyértelmű, hogy a talajok egyre inkább leromlanak. Ahogy az is, hogy el fog fogyni a kőolaj, amire egy összetett feldolgozóipar települt. Mondhatni a kőolaj a modern korunk vére. Ha elfogy… nos, kényelmes életünknek annyi. Lesz egy csúnya és zavaros válságszakasz. Majd jön egy újabb évszázad. Kíváncsi lennék rá. Talán az öreg tölgyek közül megéli valamelyik.
Rövid életű emberként, ki kósza és röpke vágyai szerint futkos ide-oda, akárha apró muslinca lennék a Föld orcáján... csodálom az öreg fákat. Felnézek rájuk és többet látok nyersanyagnál, tüzelőnél, városi porszűrőnél… Törzsük, ágaik, leveleik kiteljesítik előttem az élet tervrajzát. A fák a teremtés élő oszlopai. Oly sok előttünk élő nép tisztelte őket, és mi? Pedig erős ágaikkal kihúzhatnának minket a magunk ásta (sír)gödörből. A természet az ember egyedi életéhez és egész civilizációjához mérten halhatatlannak tekinthető. Maradandó érték. Nincs semmilyen emberi alkotás, ami felérhetne egy öreg fával. Hiszen az emberi művészet is semmi más mint utánzás. Még mindig totyogó gyermekei vagyunk a Földnek, és éppen a dackorszakunkat éljük. Remélem, túléljük! Természet nélkül biztosan kipusztulnánk.

2. melléklet a 107/2011. (XI. 10.) VM rendelethez

Élelmiszer-piaci, vásárcsarnok, valamint az egész ország területén árusításra engedélyezett gombafajok jegyzéke

Magyar név
Latin név
Árusítási és felhasználási feltételek

1. Cseh kucsmagomba
Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
2. Fattyú kucsmagomba
Mitrophora semilibera (DC.) Lév.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
3. Hegyes kucsmagomba
Morchella elata Fr.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
4. Ízletes kucsmagomba
Morchella esculenta (L.) Pers. s. l.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
5. Pusztai kucsmagomba
Morchella steppicola Zerova
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
6. Júdásfülgomba
Auricularia auricula-judae (Bull.) Quél.
Csak a rugalmas példányok árusíthatók
7. Sárga gévagomba
Laetiporus sulphureus (Bull.) Murrill
A fával érintkező fásodó rész kivágásával árusítható a fiatal, puha példány.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
8. Sárga rókagomba
Cantharellus cibarius Fr.
9. Sötét trombitagomba
Craterellus cornucopioides (L.) Pers.
10. Bronzos vargánya
Boletus aereus Bull.
11. Ízletes vargánya
Boletus edulis Bull.
12. Nyári vargánya
Boletus reticulatus Schaeff.
13. Barna tinórú
Xerocomus badius (Fr.) Kühner
14. Molyhos tinórú
Xerocomus subtomentosus (L.) Quél.
15. Barna gyűrűstinórú
Suillus luteus (L.) Roussel
16. Sárga gyűrűstinórú
Suillus grevillei (Klotzsch) Singer
17. Szemcsésnyelű fenyőtinórú
Suillus granulatus (L.) Roussel
18. Nyárfa-érdestinórú
Leccinum duriusculum (Schulzer) Singer
Csak a fiatal termőtest árusítható
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
19. Sötét érdestinórú
Leccinum pseudoscabrum (Kallenb.) Šutara
Csak a fiatal termőtest árusítható
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
20. Tölgyfa-érdestinórú
Leccinum aurantiacum (Bull.) Gray
Csak a fiatal termőtest árusítható
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
21. Vöröses nyálkásgomba
Chroogomphus rutilus (Schaeff.) O. K. Mill.
22. Késői laskagomba
Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm.
Csak a fiatal termőtest árusítható
23. Nyári laskagomba
Pleurotus pulmonarius (Fr.) Quél.
Csak a fiatal termőtest árusítható
24. Erestönkű laskagomba
Pleurotus cornucopiae (Paulet) Rolland
Csak a fiatal termőtest árusítható
25. Ördögszekér-laskagomba
Pleurotus eryngii (DC.) Gillet
Csak a fiatal termőtest árusítható
26. Piruló galóca
Amanita rubescens Pers.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
27. Fenyő-pereszke
Tricholoma myomyces (Pers.) J. E. Lange
28. Májusi pereszke
Calocybe gambosa (Fr.) Donk
29. Lila pereszke
Lepista nuda (Bull.) Cooke
Aromás gomba, egyéni érzékenység előfordulhat
30. Lilatönkű pereszke
Lepista personata (Fr.) Cooke
Aromás gomba, egyéni érzékenység előfordulhat
31. Mezei szegfűgomba
Marasmius oreades (Bolton) Fr.
Csak a gomba kalapja árusítható legfeljebb 1 cm-es tönkkel
32. Szürke tölcsérgomba
Clitocybe nebularis (Batsch) P. Kumm.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható.
A főzőlevet fogyasztás előtt le kell önteni.
33. Téli fülőke
Flammulina velutipes (Curtis) Singer
Csak a gomba kalapja árusítható legfeljebb 1 cm-es tönkkel
34. Csoportos tuskógomba
Armillaria tabescens (Scop.) Emel
Csak a gomba kalapja árusítható legfeljebb 1 cm-es tönkkel.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
35. Gyűrűs tuskógomba
Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm.
Gallérig levágott tönkkel árusítható.
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
36. Déli tőkegomba
Agrocybe cylindracea (DC.) Gillet
Gallérig levágott tönkkel árusítható
37. Erdei csiperke
Agaricus silvaticus Schaeff.
38. Erdőszéli csiperke
Agaricus arvensis Schaeff.
39. Ízletes csiperke
Agaricus bitorquis (Quél.) Sacc.
40. Ligeti csiperke
Agaricus benesii (Pilát) Pilát
41. Mezei csiperke
Agaricus campestris L.
42. Nagyspórás csiperke
Agaricus urinascens (Jul. Schaeff. et F. H.M_ller)
Singer
43. Karcsú őzlábgomba
Macrolepiota mastoidea (Fr.) Singer
Csak a gomba kalapja árusítható
44. Nagy őzlábgomba
Macrolepiota procera (Scop.) Singer
Csak a gomba kalapja árusítható
45. Dióízű galambgomba
Russula heterophylla (Fr.) Fr.
46. Kékhátú galambgomba
Russula cyanoxantha (Schaeff.) Fr.
47. Ráncos galambgomba
Russula vesca Fr.
48. Varashátú galambgomba
Russula virescens (Schaeff.) Fr.
49. Ízletes rizike
Lactarius deliciosus (L.) Gray
50. Lucfenyvesi rizike
Lactarius deterrimus Gröger
51. Vörösödőtejű rizike
Lactarius semisanguifluus R. Heim et Leclair
52. Vöröstejű rizike
Lactarius sanguifluus (Paulet) Fr.
53. Óriás pöfeteg
Calvatia gigantea (Batsch) Lloyd
Addig árusítható, amíg a termőtest belseje hófehér
54. Pikkelyes pöfeteg
Lycoperdon utriforme Bull.
Addig árusítható, amíg a termőtest belseje hófehér
55. Változékony pöfeteg
Lycoperdon excipuliforme (Scop.) Pers.
Addig árusítható, amíg a termőtest belseje hófehér
56. Fehér szarvasgomba
Choiromyces meandriformis Vittad.
Június 10-től október 22-ig hozható forgalomba
*20 perces hőkezelés után fogyasztható
57. Nagyspórás szarvasgomba
Tuber macrosporum Vittad.
Szeptember 1-től január 7-ig hozható forgalomba
58. Nyári szarvasgomba
Tuber aestivum Vittad.
Június 15-től január 7-ig hozható forgalomba
59. Téli szarvasgomba
Tuber brumale Vittad.
November 15-től március 22-ig hozható
forgalomba
60. Kátrányszagú szarvasgomba
Tuber mesentericum Vittad.
Augusztus 1-től január 7-ig hozható forgalomba
61. Isztriai szarvasgomba
Tuber magnatum Pico
Október 1-től január 7-ig hozható forgalomba
62. Homoki szarvasgomba
Mattirolomyces terfezioides (Mattir.) E. Fisch.
Csak a fiatal termőtest árusítható
Augusztus 20-tól november 22-ig hozható forgalomba

A mellékletet a Magyar Közlöny novemberi számából másoltam ki, mivel közérdekű, új információ.

Drágaság, avagy élelmem az életem


A pereszkefélék családjába tartozó Tricholoma nemzetség kellemes meglepetést tartogat a gombamániásoknak Japánban. Bár a drága gomba terem Svédországban is, de igazi rajongás az ázsiai országban övezi. A Tricholoma matsutake (Európában Tricholoma nauseosum néven ismert) a fenyők gombapartnere, nagyon kedveli a japán vörösfenyőt Pinus densiflora. Nyári, őszi gomba, de melegebb éghajlaton télen is terem. Ránézésre átlagos kalapos gomba, de leírások szerint különleges gasztronómiai élményt ad, aki megkóstolja sosem feledi el. Japánban nagyon szeretik, tavaly a szezonja elején 10dkg hazai gombáért kb. 20000 forint értékű yent adtak. Eredeti élőhelyén visszaszorulóban van, mert kedvenc vörösfenyőit pusztítja a fenyőfonálféreg Bursaphelenchus xylophilus. Emiatt a japánok külföldön is felvásárolják a direkt nekik gyűjtött gombákat. A matsutake Európán túl Észak-Amerikában szintén terem fenyőerdőkben. Egy a gond vele, hogy szeret az avar takaró alatt maradni, így nehéz rálelni. Ezzel meg is kaptuk az extrém drágaság receptjét: különleges aroma, rejtett életmód. Az értékesebb szarvasgombák közül a nyári szarvasgomba közönséges hazánkban, de a lombhullató fák mellett a föld alatt fejleszti a termőtesteit. Betanított kutya nélkül lehetetlen rálelni. Illetve a magasabb árat generálja a szóbeszéd is. Egyes gombák annyira jók, hogy a görög istenek ambróziájával vetekszenek. Mosolygok. Természetesen számos gomba extra gasztronómiai élményt nyújt, de sose feledjük, hogy a gomba egy trükkös élelmiszer és bármennyire csodálatos, ha egyszer nehéz megemészteni. A szarvasgomba is sokkal inkább fűszer mint étel alapanyag.
Most látszólag szembe mentem a saját gombamániámmal, de ez nincs így, mert már tűkön ülök a lilatönkű pereszkére várva. Ugyan sose találtam szarvasgombát és sose fogok matsutakét kóstolni, de megvannak a saját kedvenc gombáim, amiket rendszeresen, kismennyiségben fogyasztok. Megvan az oka a gombára való fokozatos átállásomnak. Egyre inkább elrettent, hogy tömegtermelésben előállított húst egyek. Nincs igazi kapcsolat köztem és a táplálékom közt. Nincs megadva a tisztelet az állatnak, amitől elvesszük az életét, hogy ételünk legyen. Az így szerzett hús méreggé válik a testünkben. Egyre inkább érzem, hogy helytelen húsipari termékeket ennem. Gyakran kiérzem a poshadtságot… A természetben gyűjtött gomba friss élelem, és tisztelettel veszem fel, gondosan készítem el. Egészen más milyen élmény egy lilatönkű pereszkés pörkölt mint egy bolti húsból főzött. Vagy egy leves, vagy a rántott kalapok, vagy a tészta szószok. Minden más frissen gyűjtött gombából. Megvan a kapcsolat az életlánc szemei közt. Más érzés, jó. Ezért sose fog elmúlni a gombamániám, mert az életem része.

Mit sütsz?

A gomba, mint tápláló eledel, fontos élelmiszere az embernek. Sajnos, az igazán jó étkezési fajok hajlamosak megtréfálni a gombászt, és gyakran több órás talpalás után sem akad utunkba a kedvenc gombánk boszorkányköre. Ilyenkor az igazi gombamániás vállat von és dudorászva megszedi kosarát a mások által kikerült, leszólt fajokkal.
A tejelőgombák hazánkban fellelhető mintegy száz faja közül az ízletes rizike az abszolút ász. Távolabbi rokona a fehértejű keserűgomba Lactarius piperatus nemcsak fenyőerdőkben található meg, hanem lomberdőkben is. Ráadásnak szárazságtűrő, így júliustól októberig fejleszti nagyméretű, fehér termőtesteit. Kalapbőre csupasz, matt, száraz időben táblásan repedezik. Fehér vagy krémszínű lemezei keskenyek, sűrűn állók, idősen okkerbarnásan foltosodhatnak. Hengeres, töve felé elvékonyodó tönkje szintén csupasz, és okkerbarnásan foltosodik. Bőségesen folyó tejnedve fehér színű, színét nem változtatja!
Gyakori fajról lévén szó, lehetne akár közkedvelt gomba is, azonban égetően csípős tejnedve miatt kevesek gyomra fogadja be. Valószínűleg én sem bírnám megenni, holott vonz a gondolat, hogy egyszer forró sütőben kisüssek néhány kalapot szalonnával és juhtúróval. Ez az egy népszerű elkészítési módja van. Kizárólag sütve fogyasztható. Az egész gombát kell felszedni, mert ha levágjuk a tönkről, a seben át kifolyik a tejnedve és kiszárad a gomba. A letisztogatott fiatal termőtesteket tönkkel felfelé fektetjük bele a tepsibe. Bedörgöljük a kalapokat a kiolvasztott szalonnazsírral, sóval és őrölt borssal, majd 15 percig 180C sütjük. Ekkor kivesszük a tepsit, és a gomba tönkjét kalapszél magasságában levágjuk, kidobjuk. A kalapokra juhtúrót morzsolunk és visszarakjuk a sütőbe a tepsit, és addig sütjük, amíg a juhtúró rájuk olvad. Ez kb. öt perc.
Ezen elkészítési mód végeredménye egy kissé kesernyés, de jó, egyszerűsége ellenére különleges élményt adó gombaétel. Persze élő tapasztalatom még nincs, de eme recept csiklandozza a képzeletemet. Az élménybeszámolók alapján jóféle étekélmény.

Megjegyzés: A képet innen vettem.


Mik vannak: hatalmas élő szervezet

Egy észak-amerikai fenyőerdőben él a hatalmas micéliumtelepe a sötétpikkelyes tuskógombának Armillaria ostoyae, majdnem 9 kilométer átmérőjű területet szőttek át a gombafonalak. Az nem teljesen eldöntött, hogy az egész telep egyetlen "egyed" vagy több tuskógomba hozta létre. A sötétpikkelyes tuskógomba szerepelhetett volna a "Fenyők és gombák" sorozatban is, mert szeptembertől novemberig terem élő vagy elhalt fenyőfákon, főleg a lucfenyőt kedveli. A telepített lucosaink miatt hazánkban szintén megtalálható. Bár nekem nem sikerülne megkülönböztetni a rokonaitól, a közismert gyűrűs tuskógombától és a csoportos tuskógombától. A sötétpikkelyes tuskógomba szintén ehető 20 perces alapos főzés után. A rokonaihoz hasonlóan hőre lebomló a méreganyaga. Mindhárom tuskógomba gyakori, száraz időben is fejlesztenek termőtestet. Ha alaposan megfőzzük a kalapjaikat (a tönk nem fogyasztható, mert szívós a húsa), akkor semmi gondunk nem lehet velük, és felkerülhetnek az állandóan gyűjtött "kedvenc" gombáink listájára. A gyűrűs és csoportos tuskógomba kalapjai árusíthatók piacokon.

Megjegyzés: A képet innen vettem.