Klímaváltozás van, gomba nincs


A tegnapi túra főbb tanulsága volt, hogy nincs elég évnyi tapasztalatom a változások követéséhez, vagyis legalább hat évig még adott időpontokban be kell járnom a kiszemelt erdőket.
Egy biztos, a hegyvidék nem kap elég csapadékot. Amikor április elején ott jártunk, megdöbbentően száraz volt a videóban szereplő élőhely. Most az erdő késő tavaszi hangulatot árasztott, az időjárás kora nyári volt. A lombozat száraz volt, itt-ott már csörgött az avar, csak a mélyebb részeken állt a víz. Egyszerűen nem kap folyamatos esőt.

Később felmentünk egészen a gyertyános-bükkösig a Béli-hegységben, és ott sem tapasztaltuk a megszokott nedves viszonyokat. Záporok átfutottak rajta, mert látszottak a friss vízmosások, de a mohapárnák összetöppedtek.
A patakvölgyben több helyen erdőirtások nyoma. A felpörgött, tervszerűtlennek látszó fakitermelés (szabad egyáltalán vegetációs időszakban kitermelni?) és a klímaváltozás együtt alaposan odavág a szigethegység természeti értékeinek. Pedig ott még megdöbbentő fajgazdagság van, és hihetetlen élmény megtapasztalni az igazi erdőt. A videóban látható csak félig igazi, mert emberkéz bolygatta állomány, és egykori kiterjedésének töredékére sorvadt, mert kivágták nagyobbik részét. Viszont még mindig ontja esős kora nyarakon a gombát. Idén még nem indult be. A száraz-hideg tél és a kevés csapadék érezteti hatását. 

 Ez egy tavalyi fotó, május 18-án lőttem szinte ugyanott, ahol a videó készült. Jól látszik, hogy mennyire sötét az erdő, mert éppen vastag esőfelhőzet terítette be az eget, és minden nedvesen csillogott, a lombokról potyogtak a vízcseppek. A képen egy szép rókagomba csoport látható.
Idén végigmentem a jól ismert gombás részeken és semmi nyoma a barackillatú finomságnak, ahogy a többi gomba is hiányzott, csak húsbarna pénzecskegombát és vörösbarna tejelőgombát találtunk, azokból is csak pár darabot. Ilyenkor már egy éve bőven nőttek galambgombák, galócák és akadt egy-két nyári vargánya is. Ennyit számít, ha enyhe és csapadékos vagy száraz és fagyos a tél. Most nincs más mint várni és erősen vágyni az esőre.
Picit kétségbeestem a tegnapi túra után, mert gombászként hogyan vezessek gombatúrákat, ha nincs gomba? Azonban bízok a kedvenceimben. Egyik alap életcéljuk nekik is az ivaros szaporodás, amihez termőtesteket kell növeszteniük. Türelem gombát terem.

Városi gombászat

A téglavörös susulykát Inocybe erubescens idén harmadik alkalommal figyeltem meg a Deák utcában. 2015-ben május 28-án, 2014-ben május 21-én. 2016-ban nem jött elő.
Ez egy mérgező gomba, nagy mennyiségben tartalmaz muszkarint. A mérgezés tünetei ½ - 4 óra múlva jelentkeznek, verejtékezés, látászavarok, rosszullét és hányás-hasmenés formájában. Súlyos esetekben keringési elégtelenség miatt akár halált is okozhat.
Szerencsére névadó tulajdonsága, ami a zsenge termőtesteknél még csak rózsaszín árnyalatban sejlik fel a kalapon, elég jól megkülönbözteti a májusi pereszkétől Calocybe gambosa, amin sosincs rózsaszín-vöröses szín. Plusz a susulyka lemezei fehérből barnára színeződnek, mivel spórapora dohánybarna színű. Még egy fontos különbség, hogy a májusi pereszke kalapja sima, míg a susulykáé
sugarasan szálas-selymes, és a kalapszél gyakran behasadozik. Sajnos fiatal termőtesteinek gyümölcsös illata van, ami vonzó lehet. Ez azonban ne tévesszen meg, NEM ehető. Hagyd az élőhelyén!
Bár mérgező gomba, mégis örülök a felbukkanásának, mert gyökérkapcsolt, vagyis a Deák utcai hársfákkal él együtt. Hamarosan teremni fog a többi mikorrhizás faj a belvárosban. Itt a gombaszezon.

Helyzetjelentés

A sárga rókagomba Cantharellus cibarius majd csak a hónap végére lesz szedhető méretben és nagyobb mennyiségben. Most mint kuriózumot fotóztam le a fejlődő, picurka termőtesteket. A csupasz talajfolton bújtak elő, a többség az avar alatt rejtőzik. Nem kezdtem el bőszen sepregetni az ázott avart. Fölösleges. Amikor szép nagyok lesznek, akkor fogom kinyitni a gombász késemet. Türelem gombát terem. Azért a jelenlegi kínálatra sem lehet panasz. Az előző bejegyzés képei közt látható, hogy teremni kezdett a mezei szegfűgomba Marasmius oreades, ami az egyik legkiválóbb fűszergomba; a májusi pereszke Calocybe gambosa a jókor érkezett eső hatására még egyszer nekilódult, erős lisztszaga főzés közben elillan; a sárga gévagomba Laetiporus sulphureus a lombos fák gyakori parazitája, viszont a lédús, zsenge termőtestei előfőzés után sokféleképpen elkészíthetők; a déli tőkegomba Cyclocybe cylindracea a nyárfák tuskóin csoportosan terem, kalapját fogyasztjuk; a tövisaljagomba Entoloma clypeatum továbbra is jön elő szilvafák alatt; a júdásfülgomba Auricularia auricula-judae az egyetlen egész évben termő ehető gombánk, de igazán csak enyhe-esős időben tömeges.
Érdemes terepre menni. Az eső meghozta földi gyümölcsét. Aztán gombászat után lehet kérdezni engemet. Kedd, péntek, vasárnap délelőtt a gyulai piac vásárcsarnokában vagyok.

Erdélyi-szigethegység 2017.05.06.