Régóta foglalkoztat egy olyan tudásanyag összeállítása és átadása, ami a helyi gombászataimra épül. Tiniként kezdtem el gyűjteni a gombákat és bejárni a várost a gomba élőhelyek után kutatva. Jól ismerem a helyben gyűjthető fajokat és fontosnak tartom, hogy mások is megismerjék Békéscsaba meglepően változatos gombavilágát. Természetesen az itteni fajok más városainkban is megélnek, szinte közönségesek. Azonban gyakoriságuk ellenére kevesen tudnak róluk. A gombászok szűk körén kívül szinte ismeretlenek jó gombáink. Pedig a gomba életünk része, és a földi bioszféra is elképzelhetetlen nélküle. Bár a Viharsarok nem éppen a gombáiról híres, azonban ideje, hogy változtassunk a megye gombákra vonatkozó megítélésén.
Az előadássorozat alapszintű tudásanyagot fog át, a legfontosabb nemzetségeket és gombákat mutatja be. Kevés elmélet és sok gyakorlat. A gombák termőidejében az előadásokat a városban tartom meg, kisétálunk az Árpád-sorra vagy a ligetbe. A terepgyakorlatok a reptéri mezőn, Pósteleken és Szanazugban lesznek, illetve a két erdélyi gombatúra a Béli-hegységben lesz. Alapvetően a helyi fajokra koncentrálok, de az igazi csemegegombák a hegyvidéken vannak. Nagyszerű élmény őserdőkben gombászni. Kihagyhatatlan. Jelenleg még dolgozom az előadások anyagán. Egy héttel az első előtt szólni fogok annak témájáról. Figyeld a blogot vagy a Viharsarki gombászok facebook oldalát!
Kiegészítés: Kaptam pár kérdést, amikre itt válaszolok.
Mennyibe kerül? Az előadássorozat ingyenes, azonban lehet adni hozzájárulási támogatást: 500Ft előadás/fő.
Hogy történik az utazás? A terepgyakorlatokra telekocsival fogunk eljutni. Ezt együtt kell átbeszélnünk, sofőrök és utasaik találjanak egymásra. Benzinpénzen autóként osztozunk meg. Ez abszolút demokratikus és igényli a tagok együttműködését.
Mi történik, ha valaki lemarad valamelyik előadásról? Ismétlés a tudás anyja. A lényeget újra és újra el fogom mondani.
FONTOS: A könyvtár ingyen adja a termet, de ennek feltétele, hogy ingyenes regisztrációs jegyet kell váltani. Aki könyvtári tag, van olvasójegye, annak nem kell.
A Viharsarki gombászok szezonnyitó gombaklubját a fotókiállításom megnyitója után tartottam meg. Egy órán át beszéltem a gombákról és az idei tervekről. Úgy tervezem, hogy februárban egyesületet alapítunk. Minden más marad a régiben: klub, túra, főzőcske felváltva lesz. Annyival egészül ki a repertoár, hogy a klub idei anyaga egy alapfokú gombaismereti tanfolyamra fog hasonlítani. Rámegyek a gombapárokra, direkt keresni fogunk bizonyos gombákat és lesznek mikroszkópos gyakorlatok is. A tudásanyagom rendszerezése, átismétlése jót fog tenni nekem is.
A mai klubot egyedivé tette, hogy a gombafotóim díszítették a könyvtár emeleti terét. A kiállításom február hetedikéig tekinthető meg a könyvtár nyitvatartási idejében.
Állítólag ma van az év legdepressziósabb napja. Én ebből semmit sem érzek. Bőven van, ami elterelje a figyelmemet a szürke időről. Például célegyenesébe ért a fotókiállításom megvalósulása. Holnap megyek kinyomtatni a tavalyi képanyagomból kiválasztott 32 fotót. Ezeket bepakoltam egy külön bejegyzésbe. A színpompás képeim emlékeztetnek az élet, a természet gazdagságára, a tavalyi év örömteli eseményeire, a sok élményre. Remélem, hogy idén még több élmény fog érni és újabb gombákat fogok látni és megörökíteni!
A gombászat és természetjárás az egyik legjobb búűző tevékenység. Az erdőbe belépve 10 perc alatt átlényegül az ember, kiszállnak fejéből a gondok, elmúlik teste merevsége, és ruganyos léptekkel, izgatottan siet a gombákat felkutatni. Olyan sokszor megtapasztaltam a leírtakat, hogy bizton állíthatom, a természet gyógyít. Testnek és léleknek egyaránt jó a gombászat. Egész lényünkre hat az erdő. Ha valaki elidegenedett a természettől, el sem tudja képzelni, hogy mennyire jó a gombásztársakkal bemenni a fák közé és a szélrózsa minden irányába szétszéledve felfedezni az erdőt és a gombákat. Aztán visszatérve a kiindulási ponthoz bemutatni egymásnak a gyűjtött gombákat és lelkendezni a jobb találatok láttán. Gyermektől aggastyánig ugyanazt a halhatatlan örömöt láttam az arcokon a sikeres gombászatok után. A gombászat kortalanná tesz, az erdő örök, és a gyűjtögetés ősi tevékenység. Ugyan érzem a korral járó változásokat a testemben, de az erdőben vígan szökdécselek és órákon át loholok a gombák után. Mindenkit gyermekké varázsol a kincskeresés, engemet is.
Miért is hagynám ki azt, ami ennyire jó? Várom az idei első gombászatot. Addig is a tavalyi emlékeimet rendezgetem, összeállítom az idei oktatási anyagot és begyűjtöm az információkat az egyesület alapításhoz.