Gombaklub


A hónap második gombaklubja az elsőhöz hasonlóan jól sikerült. Sokan voltunk, egy tucat gombász gyűlt össze. Négy asztalt kellett összetolnunk, hogy elférjünk. Érdemes volt eljönni a klubba, mert több mint harminc fajt találtunk a kora délutáni gombászat során, nem is jutott mindegyikre idő. Kevésnek bizonyult az egy óra. Ráadásnak voltak még nálam gombaporok és szárított gombák is, hogy minél teljesebb legyen a gombaklub nyújtotta élményáradat.
Az év utolsó gombaklubja december 11-én lesz a szokott időben és helyen.

Gomba a karácsonyfán

 
A Praktika magazin decemberi számában találtam rá a gombás karácsonyfadíszre. Megtetszett az ötlet és a mobilommal lefotóztam. Elgondolkoztam rajta, hogy kedves dolog lenne a decemberi gombaklubban elkészíteni. Elsétáltam az egyik kreatív boltba és megnéztem az alapanyagok árait. El is ment a kedvem. Ütközött bennem a valóság és a fantázia. Azonban ti nyugodtan készítsétek el az egyszerű és aranyos díszt, ha tetszik nektek. Egész készletet is csinálhattok.

Gombaklub és főzőklub

A hónap első gombaklubja egy hihetetlen falatozásba ment át az esti órákra. Az Ízvadász főzőklub és a Viharsarki gombászok összefogtak, hogy egyesítsék szenvedélyeiket. A végeredmény látható a képen. A fotót egyikünk készítette és megosztotta a gombklub üzenőfalán. A bal felső sarokban van a májas csirkeragu, amibe az Őrségből hozott tölcséres és szagos rókagombák vegyes keverékének nagyobb része került. Mellette a töltött tésztakosárkák vannak. A jobb felső sarokban a kínai leves van. Alatta pirítóson párolt erdei keverék rukkola leveleken. Középen a saláta. Bal oldalt a töltött paradicsomok. Bal alsó sarokban a pirítósra pakolt tojásos keverék látható, amibe pár csepp szarvasgombás olaj került. Az utolsó étel a sült gombafejek zöldségágyon. Mind nagyon jó volt. A klubok tagjai fél óra alatt mindet megették. Senki se maradt éhes. A gombás ételek laktatóak és finomak. Ez a közös klubfoglalkozás nagyon jó program volt. Remélem, hogy lesz folytatása! Ami jó, az jó.

Kínai leves
Hozzávalók:
3 erőleveskocka (3 dl marha alaplé)
20 dkg sertéshús (sovány, csíkokra vágva)
30 dkg bambuszrügy (konzerv, csíkokra vágva)
20 dkg fafülgomba (csíkokra vágva)
30 dkg tofu (csíkokra vágva)
1 póréhagyma felkarikázva
5 cl fehérbor
0,5 tk só
1 csipet bors
4 ek szójaszósz
2 csapott ek étkezési keményítő
4 ek víz (az étkezési keményítő feloldásához)
1 db tojás (habarva)
2 ek vörösborecet


Elkészítése:
Forraljuk fel a csontlét, tegyük bele a húst, a bambuszrügyet és a gombát. Fedjük be, és főzzük kis lángon a hús puhulásáig.
Adjuk hozzá a tofut, póréhagymát, a fehérbort, az ecetet, a sót, a borsot és a szójaszószt.
Mihelyt újra felforr, öntsük bele a kukoricaliszt-habarékot.
Kevergetve főzzük tovább, amíg besűrűsödik.
Lassan eresszük bele a felvert tojást szűrőn keresztül.
Forrón tálaljuk.


Töltött tésztakosárka

Hozzávalók:
0,5 kg fagyasztott hajtogatott leveles tészta
20 dkg camembert sajt kockázva
20 dkg olajon pirított, apróra vágott gomba
3 gerezd fokhagyma
hagyma aprítva
só, bors
petrezselyemzöld

Elkészítése:
A tésztát kiolvasztjuk, kinyújtjuk és kerekre kiszaggatjuk. Kis fém kosárkákba terítjük. A hozzávalókat összekeverjük és a kosárkákba töltjük. Sütőben 20 perc alatt készre sütjük. Tetejét sajttal is megszórhatjuk.


Pirítósra: párolt erdei

Hozzávalók:
10 szelet toast kenyér
40 dkg laskagomba
1 dl olívaolaj,
1 dl száraz fehérbor,
1 evőkanál liszt, só, bors
frissen vágott petrezselyemzöld, ruccola

A gombát megtisztítjuk, felaprítjuk.
A forró olajban megforgatjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk kevés liszttel, majd felöntjük a fehérborral.
“Zsírjára” pároljuk és megszórjuk petrezselyemzölddel. Pirítós kenyérre ruccolát teszünk, majd ráhalmozzuk a gombás keveréket.


Pirítósra: tojásos

Hozzávalók:
10 szelet magvas kenyér, toast kenyér
20 dkg tölcsérgomba apróra vágva
1 fej hagyma apróra kockázva
5 tojás
2 csepp szarvasgombás olaj
só, bors, metélőhagyma
1 dl tejszín
1 dl tejföl
10 dkg reszelt füstölt sajt


Elkészítése:
A hagymát megpirítjuk, rádobjuk a gombát. Pár percig sütjük, ráöntjük a fűszerezett habart tojást, tejszínt és állandó kevergetés közben lágyra sütjük, hozzákeverjük a tejfölt és a metélő hagymát is, és még pár percig sütjük. Kenyérre halmozzuk, sajttal megszórjuk, sütőben kicsit lepirítjuk.


Töltött paradicsom

Hozzávalók:
1 póréhagyma
20 dkg tölcsér gomba
20 db kisebb paradicsom
20 dkg trapista sajt kockázva

Elkészítése:
A paradicsomok tetejét levágjuk, belsejét kikaparjuk. A hagymát felkarikázzuk, összekeverjük a vargányával, és a sajttal. Megtöltjük a paradicsomokat, majd sütőben 20 percig sütjük.
(a paradicsom belsejét más ételnél használjuk fel)


Májas csirkeragu
Hozzávalók:

20 db csirke felsőcomb, csontozva, bőrözve
5 fej hagyma kockázva
30 dkg máj
30 dkg rókagomba

Elkészítése:
A szalonnát kisütjük, rádobjuk a hagymát, megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a csirkecombokat és megpirítjuk, sózzuk, borsozzuk. 40 perc párolás után, hozzákeverjük a májat, 10 perc sülés után a gombát is. Készre főzzük. Párolt rizzsel tálaljuk.


Sült gombafejek zöldségágyon

Hozzávalók:
15 nagy gombafej, tönk nélkül
2 db cukkini karikára vágva
70 dkg krumpli karikára vágva
4 db kápia paprika felkockázva
paradicsom (a kivájt paradicsom húsát ide használjuk el)
1 szál póréhagyma karikázva
só, bors, petrezselyemzöld
4 gerezd fokhagyma átpréselve
olaj
kakukkfű
majoránna


Elkészítése:
A gomba kivételével összekeverjük a zöldségeket, fűszereket, tepsire rakjuk, meglocsoljuk a paradicsommal és olívaolajjal. 20 percig sütjük, majd rápakoljuk a gombákat és még 20 percig együtt sütjük.


Saláta

Hozzávalók:
30 dkg vegyes erdei gomba
20 dkg csemegekukorica (konzerv)
2 db sárgarépa
2 db újhagyma
1 brokkoli főzve
1 kindley bab (konzerv)
5 dkg retek csíra
10 dkg mungóbab csíra
0,5 csokor petrezselyem
1 doboz galambbegy saláta
1 fél lime-ból nyert lé
só ízlés szerint


Elkészítés:
A sárgarépát a lehető legvékonyabb karikákra vágjuk.
A megtisztított gombát vékonyra szeleteljük, megpároljuk.
A hagymát karikákra vágjuk.
A kukoricát és a babot lecsepegtetjük, majd összekeverjük a répával, gombával, hagymával, brokkoli rózsákkal.
Megspricceljük citromlével, kissé megsózzuk, és alaposan összekeverjük.
Kb. 15 perc múlva (amikor is a citromlé kifejti hatását) hozzákeverjük a csírákat és a felaprított petrezselymet.

Földi csillag


A rőt csillaggombát Geastrum rufescens a pósteleki kastélyparkban találtam. A tökéletes, fiatal példány mellett volt néhány öregebb is, amik spóráztak. Ezért nyugodt szívvel vehettem fel a zsenge termőtestet, hogy a délutáni gombaklub sztárja lehessen. Mindenkinek tetszett a ritkán látható gombaszépség. A valóságban is rózsaszínű volt.
Étkezési értéke nincs. Jobb a helyén hagyni, mert nem túl gyakori hazánkban.

Mit csinálok bloggerként?

Egyik ismerősöm hagyományos munkakörökben gondolkozva el se tudja képzelni, hogy mennyire összetett munka a blogom szerkesztése. Egyszerre vagyok újságíró, lapszerkesztő, és természetfotós.
A 2012-es őszi fotón egy aprócska fülőke fotózása közben lettem megörökítve. Ez az egyik feladatom, hogy járom az élőhelyeket az év nagy részében és fotózok. Mindig jó érzés saját képekkel illusztrálni a cikkeimet. Azonban egzotikus vagy ritka gombáknál elkerülhetetlen, hogy máshonnan vegyek át képet. Ha szükséges, egy ingyenes képszerkesztő programmal javítok a kép színein, tehát egy picit értek a fotómanipuláláshoz is. Bár nem könnyű egy netbook kicsi monitorján érintős egérpaddal képeket szerkeszteni. Azonban eddig jól elboldogultam egyszerű eszközeimmel. Eleve a blog miatt vágytam egy netbookra. Tökéletes a munkámhoz. Azonban nemcsak az íróasztalnál gubbasztok, hanem 2014 májusa óta gombatúrákat is szervezek, tehát gyakran felpattanok a gép mellől és rohanok a hegyvidékre a csapatommal. Ez egy kiváló ötlet volt.
Mindig vágytam a túrázásra és teljesült az álmom. Ha minden jól alakul, a terveim egymás után megvalósulnak, akkor le fogom tenni a túravezetői vizsgát is. Hasznos végzettség, amire szükségem lesz. 

Ha azt gondoltad, hogy bloggernek lenni egyszerű és kényelmes, a blog az egy könnyű műfaj, most már beláthatod, hogy tévedtél.

Tölgyfa és gombái

A kocsányos tölgy Quercus robur Európa legelterjedtebb tölgyfája, az üde, bőséges csapadékellátású, tápanyagban gazdag talajú síkvidéki erdők fája. Nálunk is a dombvidékeken és az alföldeken meghatározó faj. Tekintélyes nagyságot elérő, hosszú életű, terebélyes, magas fa. Törzse barnásszürke, gyakran bütykös, repedezett. Levelei változatosak, öblösen karéjosak, a karéjok szélesek, szabálytalanok. A levelek ülők vagy rövid nyelűek, a levélvállaknál jellegzetes fülek találhatók. Magyar elnevezése (kocsányos) nem a leveleire, hanem terméseire utal: hengeres, finoman barázdált makkjai hosszú kocsányokon fejlődnek! Csészeszerű, szürkén molyhos pikkelyű kupacsuk csak a makk harmadát borítja. Egyik legfontosabb erdőgazdasági fánk, s a nagyobb, üde parkok kedvelt díszfája is. Erdészeti szempontból jelentős típusát, a szlavón tölgyet különösen gyakran ültetik, mert nyúlánk, egyenes, ágtiszta törzse miatt keresett ipari fa. Tartós, kemény, jól megmunkálható fája a fűrész és lemezipar, hordógyártás keresett alapanyaga, bányaipari fának, parkettagyártásban is felhasználják. (Szöveg forrása egy könyv.)
A kocsányos tölgy megtalálható a Körös-Maros közén is, több növénytársulásunkban fontos fafaj, az elsődleges koronaszintet alkotja. Sajnos a megyében nincs igazi erdő, az egykori keményfás ligeterdőknek csak leromlott maradványai lelhetők fel. A folyószabályozás, a talajvízszint csökkenése, a nagymértékű erdőirtás, az invazív fajok, a túltartott vadállomány jelentősen megnehezíti a kocsányos tölgyeink életét, és ellehetetlenült a természetes úton történő megújulásuk. A kocsányos tölgy "lassú víz partot mos" stratégiát követi, magoncai lassan fejlődnek, mert azzal vannak elfoglalva, hogy erős és mélyre nyúló karógyökérzetet növesszenek. Köröttük felnőhet egy kezdő társulás juharokból, kőrisekből, nyárfákból stb., hogy aztán 100 évvel később a kitartó tölgyek átvegyék a vezető szerepet és 20-30 méter magasra nőve övék legyen a felső koronaszint.
Kár, hogy esélyem sincs a szülőföldemen a maga valóságában látni egy igazi erdő életét. Bár örvendetes számomra, hogy a természetvédelmi céllal telepített tölgyes kezd erdővé válni, aminek egyik jele, hogy megjelent benne a fehér madársisak
Cephalanthera damasonium. Azonban a tölgytelepítések természetes erdővé való átalakulását akadályozza az idegenhonos özönfajok terjedése. Ezek elnyomják a visszatelepülni vágyó lomberdei, őshonos növényeinket. Bárcsak több természeti-turisztikai céllal telepített "erdőnk" lenne! Miért szép a hegyvidék, mert zöld a sok erdőtől. Az Alföld is gyönyörű lehetne, ha több erdő borítaná. Remélem, hogy beindul az erdőtelepítési program és megvalósul a megye 10%-os erdőborítottsága! Ez egy hatásos lépés lenne a klímaváltozás ellen. Illetve vissza lehetne adni némi árterületet a folyóknak és visszaengedni a vizeket eredeti medrükbe. (Egyébként a vízgyűjtő területeken folytatott nagyarányú fakitermelés negatív hatásait mi is érezni fogjuk.)
Mit írjak, hogy megértsd, az erdő a legnagyobb kincs. Talán elég csak a kedvenceinkre utalnom, a gombák imádják a fás élőhelyeket. Egy fiatal erdőben a gyökérkapcsolt fajok tömegesek, egy idősebben a korhadékbontók. Aztán az erdő természetes megújulásakor ismét a gyökérkapcsoltak élénkebbek, amik igyekeznek kiszolgálni a fiatal fákat, hogy cserébe szerves anyagokat kapjanak. A négy fontosabb erdőalkotó tölgyünk: kocsányos Q. robur, kocsánytalan Q. petraea, csertölgy Q. cerris és a molyhos Q. pubescens. Mindegyikük igényli a gombák segítségét. Egy tölgyes jó élőhelye a gombáknak. A cikkben tíz fajt mutatok be, amikkel tölgyek alatt találkoztam.
Természetesen figyelembe kell venni a talajt is, mert például nyári szarvasgombát meszes talajú tölgytelepítésekben könnyedén találhatsz, ha van kutyád és engedélyed, míg egy mészkerülő tölgyesben, melynek savanyú a talaja, keresheted, de nem fogsz rálelni.


A gyilkos galóca Amanita phalloides egyik kedvenc fapartnere a tölgy. A termőtesteit fiatal kocsányos tölgy mellett fotóztam le. Fontos, hogy felismerd, mert halálosan mérgező. Kerüld a fehér lemezű, galléros, bocskoros gombákat, mert nagy valószínűséggel gyilkos galócát találtál. Melegkedvelő, esős nyarakon nagy tömegben terem a fás élőhelyeken. Gyökérkapcsolt, fák közelében nő, akár a városban is.
A piruló galóca Amanita rubescens halálosan mérgező rokonával ellentétben egy sokak által kedvelt, ehető gomba. Azonban feltétlenül főzni kell 20 percig, hogy hőérzékeny, enyhén mérgező vegyületei lebomoljanak. Névadó tulajdonsága jól jellemzi, leginkább a tönk aljában pirul a húsa. A fotómon tipikus példányai láthatók. A kalapon is megfigyelhető egy rózsás árnyalat. Mérgező rokonai nem pirulnak!
A begöngyöltszélű cölöpgomba Paxillus involutus a tinóruk rokona. Sokáig jó, ehető gombaként volt számon tartva. Aztán kiderült, hogy többszöri fogyasztás után extrém, halálos allergiás reakciót válthat ki. Kerülendő, mérgező gomba! Gyakori, akár városban is megjelenhet fák alatt. Gyökérkapcsolt. Egész termőteste fogdosásra barnul. Szintén barnuló lemezei lefejthetők a kalapról.
A tölgyfa érdestinóru Leccinum aurantiacum a savanyú talajú tölgyesek egyik gyakori gombája. A fotómon egy fiatal példány van, amin látható a tönk barnásvörös pikkelykéi, amitől érdestinóru. A kalap téglaszínű. A húsa sérülésre lilásrózsaszín majd szürkésibolyás lesz. Húsz percig főzni kell, akárcsak hasonmás rokonait. Az érdestinóruk felismerését megkönnyíti, ha megnézed a fát, aminek környékén nőtt. 
A nyári vargánya Boletus reticulatus melegkedvelő gombaként a gyorsan felmelegedő tölgyesekben gyakran megtalálható, akár már májustól. Jó illatú fehér húsa van, ami nem változtatja színét, mindig fehér. Csöves termőrétege kezdetben fehér majd öregen olívzöld. Tönkjén apró szemű hálózat van. Egy élőhelyen  nőhet a sötétebb színű bronzos vargányával B. aereus.
A kenyérgomba Lactarius volemus csak egy a nagy számú tejelőgomba közül, melyek tölgyesekben találhatók. Sajnos azok nem ehetők. A kenyérgomba könnyen felismerhető fehér tejnedvének barnulásáról. Kemény húsa kissé halszagú. Kalapja és tönkje is barnásvörös, rőt vörös. Lemezei krémszínűek, sárgásak, barnán foltosodnak a kicsurranó tejnedvtől. Ehető, de nem általános felhasználású gomba.
Az óriás tölcsérgomba Infundibulicybe geotropa a helyi, keményfás ligeterdő maradványokban gyakori, talajlakó korhadékbontó. Ősszel nagy tömegben terem, könnyű sikerélményt nyújt a gombászoknak. Jó illatú, finom ízű, kemény húsú. Mindenféle gombás ételnek jó alapanyaga. Nagy termetű, világos bézs színű, idősen kalapja tölcséresedik, de akkor is ott van a közepén a púpocska.
Az ízletes tőkegomba Kuehneromyces mutabilis fotómon az egyik legfontosabb tulajdonsága látható, a tönk pikkelyezettsége. A kalapja nedvesen egyszínű, ahogy szárad a közepe világosabb lesz mint a széle. Fűszeres illatú, jó ízű, de csak a kalap ehető, a tönk rostos, szívós húsú. Tuskókon termő korhadékbontó. Sajnos nagyon hasonlít a fenyves sisakgombára Galerina marginata.
A májgomba Fistulina hepatica leginkább a tölgyek tövén növő sebzési parazita és barna korhasztó, vagyis a cellulózt bontja a leginkább. Nagyon könnyű felismerni; puha termőtestei vöröses levet engednek, ha megsérülnek. A fiatal példányok áztatás után ehetők, de nincs különösebb íze. A csersavtól savanykás. Nyáron és kora ősszel terem. Magyar neve beszédes. Ha kettévágod a termőtestet, hússzerű a belseje.
 A nyári szarvasgomba Tuber aestivum az eddig felsorolt gombák közt a kakukktojás, mert tömlősgomba, és nem bazídiumos. Ráadásnak a föld alatt terem. Közismert fűszergomba. Hazánkban a leggyakoribb "nemes" szarvasgomba. Az érett termőtestnek főtt kukoricára emlékeztető illata van. Meszes talajú, fiatal tölgytelepítések a kedvenc élőhelyei közé tartoznak. Gyűjtése engedélyhez kötött.

Megjegyzés: Az első illusztrációt innen vettem. A többi fotó az enyém.

Sárga kénvirággomba

A sárga kénvirággombát Hypholoma fasciculare múlt hét szerdán fotóztam le a pósteleki kastélyparkban. Egy korhadó tuskó tövénél nőtt. Hazánkban az egyik leggyakoribb korhadékbontó. Feltűnő, csoportosan növő, kénsárga színű termőtestei könnyedén észrevehetők. Dohos, keserű húsa mérgező. Emésztési zavarokat okoz. Jellegzetes tulajdonsága a lemezek zöldülése, amik fiatalon kénsárgák, később zöldessárgák, végül zöldes-feketéssárgák. A spórapora sötétbarna lilás árnyalattal. Szinte egész évben terem, áprilistól novemberig. Mindenféle lombos fa maradványán megél. Időnként fenyőkön is megjelenik.

Színes világom